Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

11 milionė euro pėr dėmet e trazirave tė marsit


Prishtinė, 1 qershor 2004 - Qeveria do tė ndajė nga buxheti shumėn prej 11 milionė eurosh pėr sanimin e dėmeve tė shkaktuara gjatė trazirave tė marsit nė Kosovė. Kjo ėshtė vendosur gjatė takimit tė sotėm ndėrmjet ministrave Ali Sadriu dhe Behxhet Brajshori, me shefen e zyrės sė UNMIK-ut pėr kthim, Pegi Hiks. Ministri i ekonomisė dhe financave Ali Sadriu, tha se nė takim qė ėshtė nė vazhdėn e shumė takimeve me kėtė zyrė, ėshtė biseduar pikėrisht pėr pėrpjekjet e qeverisė pėr sanimin e dėmeve dhe kthimin e tė zhvendosurve.

Nė takim ėshtė biseduar pėr mėnyrėn e implementimit tė programit tė rindėrtimit.Qeveria do tė mbajė zotimin e vet pėr tė siguruar mjetet e nevojshme, tha kryetari i komisionit qeveritar pėr riparimin e dėmeve, Behxhet Brajshori.

Sa i pėrket vlerėsimit tė dėmeve tė objekteve tė kultit, qeveria do tė marrė vendime tė reja, nė bashkėpunim edhe me institucionet ndėrkombėtare qė kanė tė bėjnė me trashėgiminė kulturore, pohoi Brajshori.

Megjithėse qeveria ka pasur shumė projekte tė cilat do tė financoheshin nga mjetet e suficitit buxhetor, Kėshilli Ekonomik Fiskal shumėn mė tė madhe tė mjeteve e ka ndarė pėr KEK-un. Ky vendim sipas ministrit Sadriu ka qenė tepėr joparimor dhe qeverinė e ka vėnė pėrpara sfidave tė mėdha, theksoi ministri Sadriu.

Mjetet prej 11 milionėsh do tė ndahen pas rishikimit gjashtėmujor tė buxhetit, si dhe nga njė grant i Bankės Botėrore pėr zhvillimin institucional tė Kosovės nė shumė prej 4 milionė e 300 mijė dhe do tė shihen edhe burime tjera, tha ministri Sadriu. Dėmet e shkaktuara gjatė tė trazirave tė marsit fillimisht janė vlerėsuar 5 milion euro.

ECIKS / R. Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail