Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shtohet konkurenca nė sigurime


Prishtinė, 21 nėntor 2006 — Tregut tė sigurimeve nė Kosovėi ėshtė shtuar edhe njė kompanisigurimesh me emrin Sigkos. Kompania e sigurimeve Sigkos ėshtė shoqėri aksionare e themeluar nga Hashim Deshishku, pronar i kompanisė Lesna dhe Milazim Zeqiraj, pronar i kompanisė MCM.

Ibrahim Kastrati, menaxher kryesor i kompanisė, ka deklaruar se kompania e sigurimeve Sigkos do tė jetė aktive nė tregun e sigurimeve, e cila mėton t'u ofrojė qytetarėve sigurime tė llojeve tė ndryshme, me qėllim qė ata tė mos kenė brengė tė ardhmen e sigurt tė tyre.

"Pėr klientėt tanė nuk do tė jemi vetėm pėr tė na paguar ata neve, por do tė bėjmė gjithēka qė tė sigurojmė njė mbrojtje juridike dhe asistencė me kėshilla pėr klientėt, qė tė sigurojmė njė siguri tė pėrhershme pėr ta", tha Kastrati.

Sipas tij, kompania do tė jetė shtysė nė tregun e sigurimeve, qė bizneset dhe qytetarėt tė kenė njė menaxhim permanent me sigurinė e tyre.

"Ne kemi kėnaqėsinė tė fillojmė me punėn tonė nė ofrimin e shėrbimeve dhe produkteve tė cilėsisė mė tė lartė nė tregun e sigurimeve nė Kosovė. Kjo ėshtė njė shprehje e besimit tė madh qė aksionarėt e kompanisė tonė kanė nė tė ardhmen e ekonomisė sė Kosovės dhe tė kompanisė sė sigurimeve Sigkos. Ne shpresojmė qė prania jonė nė tregun e Kosovės tė rrisė konkurrencėn dhe cilėsinė e produkteve tė sigurimit", deklaroi drejtori gjeneral i kompanisė sė sigurimeve Sigkos, Ibrahim Kastrati.

Ndėrsa, Milazim Zeqiraj, pronar i kompanisė MCM dhe bashkėthemelues i kompanisė sė sigurimeve Sigkos, ka deklaruar se hapja edhe e njė kompanie tė sigurimeve do tė ndikojė pozitivisht nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės, gjithmonė pėrmes tregut tė sigurimeve.

Fillim tė mbarė kompanisė sė sigurimeve Sigkos i ka uruar edhe drejtori i Bankės Qendrore tė Kosovės, Michel Svetchine dhe zėvendėskryeministri i Kosovės, Lutfi Haziri.

Kėrkesa e Kompanisė sė Sigurimeve Sigkos sh. a. pranė Autoritetit Qendror tė Bankave tė Kosovės (AQBK) pėr licencimin e saj, ėshtė shqyrtuar dhe ėshtė miratuar nė Mbledhjen e Bordit tė AQBK-sė, tė datės 14 nėntor 2006.

Themeluesit e kompanisė sė sigurimeve Sigkos janė gjithashtu themelues tė Bankės KASABANK dhe aksionar kryesor tė kėsaj banke.

Tė dy aksionarėt e kompanisė sė sigurimeve Sigkos janė afaristė tė njohur nė ekonominė e Kosovės dhe gėzojnė njė emėr shumė tė suksesshėm nė bizneset e tyre.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail