Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

“Alferon” paguan 29.5 milionė euro pėr “Ferronikelin”


Prishtinė, 21 prill 2006 - Kompania fituese e tenderit pėr privatizimin e “Ferronikelit”, pas njė sėrė shtyrjesh disa mujore, “Alferon” ka nėnshkruar mė nė fund kontratėn pėr blerjen e gjigantit tė njohur kosovar dhe i ka paguar Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM) shumėn prej 29.5 milionė euro, duke u bėrė edhe pėrfundimisht pronar legjitim.

Sipas njė njoftimi nga Zyra pėr informim e Shtyllės IV tė UNMIK-ut thuhet se kompania angleze mė herėt pėr “Ferronikelin” ka paguar njė shumė paraprake prej 1 milion euro, ndėrsa me shumėn e shtuar dje ka pėrfunduar pagesėn pėr blerjen e gjigantit tė njohur kosovar me bazė nė Drenas.

Ceremonia formale e dorėzimit tė “Ferronikelit” te kompania fituese e tenderit do tė bėhet tė martėn mė 2 maj.

Blerjen e “Ferronikelit” e ka pėrshėndetur shefi i Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Joachim Ruecker dhe ministri i Tregtisė dhe Industrisė Bujar Dugolli.

Ruecker tha se pėrfundimi me sukses i privatizimit tė “Ferronikelit” do tė ndikojė pozitivisht nė investimet e huaja nė Kosovė.

“Kosova ėshtė njė shoqėri stabile dhe e matur, gjė tė cilėn e mirėpresin investuesit e huaj,”tha ai.

Ministri Dugolli, njėherėsh nėnkryetar i Bordit tė AKM-sė, tha se privatizimi do tė krijojė mundėsinė e hapjes sė mijėra vendeve tė lira tė punės dhe do tė ndihmojė njerėzit t’i kthehen punės.

Johannes Sittard, drejtues i kompanisė “Alferon” tha se nėnshkrimi i kontratės sė sotme paraqet njė fazė tė gjatė tė suksesit qė do tė ketė nė marrėdhėniet mes “Ferronikelit”, “Alferon”-it, punėtorėve dhe komuniteteve tjera.

“Ferronikeli” pėrfshin dizajnin pėr prodhimin e 12.000 tonė nikel nga 13.8 milionė tonė sa mendohet tė jenė rezervat.

Nė bazė tė kontratės, kompania “Alferon”, vitin e parė duhet tė investojė 5 milionė euro, vitin e dytė 10 milionė euro dhe vitin e tretė obligohet tė investojė edhe 5 milionė euro tjera. Po ashtu nė gjashtėmujorin e parė ėshtė zotuar qė tė punėsojė 500 punėtorė dhe deri nė fund, pėr tri vite do tė arrijė tė punėsojė 1.000 punėtorė.

Deri mė tash afati i pagesės pėr “Ferronikelin” kompanisė angleze i ishte shtyrė disa herė pėr shkak se “Alferon” kishte kėrkuar tė arrijė njė marrėveshje me KEK-un qė tė furnizohet me rregull me energji elektrike. Kjo marrėveshje ishte arritur nė fillim tė muajit mars tė kėtij viti.

ECIKS / Kosovapress
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail