Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BSPK: Tryezė pėr tė ardhmen e kompleksit 'TREPĒA'


Prishtinė, 1 qershor 2004 - Nėnshkrimi i kontratės kolektive pėr tė gjitha ndėrmarrjet shoqėrore nė vend do tė zgjidhė statusin e tyre. Kėshtu mendojnė sindikalistet kosovarė. Mirėpo kryesindikalistėt e vendit kanė ofruar propozimet e tyre Qeverisė pėr zgjidhjen e statusit tė punėtorėve tė Trepēės. Ata paralajmėruan se nėse nuk pėrfillen propozimet e tyre ata nuk marrin pėrgjegjėsinė nėse situata eskalon.

Qeveria do t'i shqyrtojė propozimet e sindikalistėve dhe ajo do t'i pėrkrahė punėtorėt, mirėpo sipas ministrit tė punės dhe mirėqeniės sociale Ahmet Isufi, tani mundėsitė janė tė kufizuara pėr skkak tė buxhetit. Drejtori i pėrgjithėshėm i Trepēės, Nazmi Mikullovci, mendon se statusi i punėtorėtve tė Trepēės do tė zgjidhet mirėpo sipas tij punėtorėt duhet tė pajtohen me vendet tė cilat merren nga institucionet e larta tė Kosovės. Duhet tė zgjidhet statusi i tė gjithė punėtorėve tė ndėrmarrjeve shoqėrore nė vend dhe jo vetėm tė atyre tė kolapsit tė Trepēės, mendon Ahmet Shala, zv.drejtor i AKM-sė. Sipas tij, privatizimi do tė zgjidhte kėtė ēėshtje. Nė debatin e sotėm kushtuar Trepēes, u tha se ky kolektiv ėshtė problem edhe politik, me theks se institucionet e vendit duhet tė kenė njė strategji tė qartė pėr kėtė institucion tė rėndėsishėm ekonomik pėr vendin tonė.

ECIKS / Radio 21
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail