Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Fondi i privatizimit mund ta ndėrtojė autostradėn Prishtinė-Durrės


Prishtinė, 27 shkurt 2007 - Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Qemajl Ahmeti, ka pritur sot shefin e Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Paul Acda, me tė cilin ka biseduar rreth zgjidhjes sė disa problemeve tė MTPT-sė qė lidhen me AKM-nė, pėrkatėsisht me Shtyllėn e Katėrt tė UNMIK-ut.

Nė kėtė takim, siē bėn tė ditur agjencia e lajmeve Telgrafi.com, ėshtė kėrkuar mundėsia qė mjetet e fondit tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore tė destinohen pėr ndėrtimin e autostradės Prishtinė-Durrės.

Shefi i Shtyllės sė UNMIK-ut, Paul Acda, parimisht u pajtua me kėtė ide tė Ministrit Ahmeti, duke nėnvizuar edhe nė takimin me gazetarė se, zhvillimi i infrastrukturės rrugore, ėshtė e ardhmja e Kosovės.

Acda e ka njoftuar ministrin Ahmeti gjithashtu rreth kėrkesės sė tij, tė bėrė kohė mė parė, qė tė ndikohet te autoritetet serbe nė Beograd qė tė mos keqtrajtohen transportuesit qė kalojnė nėpėr territorin e Serbisė. Ai tha se me gjithė vullnetin e tij qė tė tejkalohet ky problem, ai nuk ka arritur ta zgjidhė atė me Qeverinė e Serbisė, pėr shkak tė rrethanave aktuale politike nė atė vend.

Acda, gjatė takimit, ka marrė premtimin e ministrit Ahmeti qė MTPT-ja shumė shpejt do t’i propozojė anėtarėt e bordeve menaxhuese nė PTK, Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės dhe nė Bordin e Hekurudhave, pra nė kėto ndėrmarrje publike tė cilat, pas bartjes sė kompetencave, do tė menaxhohen nga Ministria e Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit tė Kosovės.

ECIKS/Telegrafi.com
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail