Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

S'ka zhvillim ekonomik pa pavarsi


Pragė, 23 gusht 2004 - Gazeta kryesore Ēeke pėr ekonomi, "Hospodarske Noviny" ka publikuar javėn e kaluar njė artikull / intervistė lidhur me gjendjen ekonomike nė Kosovė para zgjedhjeve tė reja, nė kontekst tė zgjidhjes sė statusit final tė saj.

Duke cituar kryetarin e Nismės Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) nga Vjena, z. Kujtim Dobruna, gazeta konkludon se zhvillimi ekonomik i Kosovės nuk ėshtė i mundur pa pavarsinė e saj.

Ndikimi i zgjedhjeve tė ardhshme nė ekonominė e Kosovės, bllokimi i paarsyeshėm i procesit tė privatizimit, krimi i organizuar nė rajon si dhe shpresat e kosovarėve pėr zhvillim ekonomik kanė qenė temat kryesore tė intervistės.

Ne pyetjen e gazetės se si gjendja ekonomike ndikon ne opinionet lidhur me statusin final tė Kosovės, z. Dobruna konkludoi se statusi i pazgjidhur ėshtė problemi kryesor i ekonomisė sė Kosovės. Statusi i padefinuar politik pengon Kosovėn nė tėrheqjen e investimeve tė huaja dhe e pamundėson marrjen e kredive nga institucionet financiare ndėrkombėtare. Prandaj nuk duhet pritur zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik pa zgjidhur statusin final tė Kosovės. Sidoqoftė, Nisma Ekonomike pėr Kosovėn ėshtė e bindur se Kosova, me tatimet mė tė ulta nė Evropė dhe me njė legjislaturė moderne qė nuk njeh dallim nė mes tė investitorėve vendas dhe tė huaj, ofron nje klimė tė sigurtė e profitabile pėr investime tė huaja.

Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) ėshtė njė organizatė joprofitabile nga Vjena qė si qėllim kryesor ka tėrheqjen e investitorėve tė huaj nė Kosovė. Pėrveq nė vendet e zhvilluara tė Evropės perėndimore, ECIKS do tė koncentrohet edhe nė paraqitjen e mundėsive tė Kosovės para investitorėve potencial nė Republikėn Ēeke.

Hospodarske Noviny / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail