Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

PTK investon 17 milionė euro pėr telefoninė fikse


Prishtinė, 14 prill 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka miratuar projektin e modernizimit tė sistemeve komutuese tė telefonisė fikse. Projekti kap vlerėn 17 milionė euro dhe parashikohet tė fillojė nė qershor tė kėtij viti me shpalljen e tenderit ndėrkombėtar.
Sipas zyrės pėr media nė PTK, projekti parashikon zėvendėsimin e centraleve tė telefonisė fikse qė kanė teknologji tė vjetėruar me teknologji tė re. Projekti planifikohet tė pėrfundojė nė mesin e vitit 2005.
Ai pėrfshin zėvendėsimin e 65 centraleve telefonike nė 58 vendbanime, si nė Prizren, Pejė, Mitrovicė, Gjakovė, Ferizaj dhe Gjilan. Kėto centrale pėrfshijnė 110.000 linja, ndėrlidhje tė konsumatorėve ekzistues, si dhe ndėrlidhje tė 20.000 konsumatorėve tė rinj nė rrjetin telefonik vendor dhe ndėrkombėtar.

Zyrtarėt e PTK-sė thanė se modernizimi i sistemeve komutuese ėshtė njė ndėr projektet mė tė rėndėsishme zhvillimore tė telefonise fikse, i cili do t’i sjellė pėrparėsi tė shumta PTK-sė dhe konsumatorėve tė saj nė aspektin e cilėsisė sė shėrbimeve ekzistuese, ofrimin e shėrbimeve tė reja, si dhe mundėsisė sė zgjerimit tė rrjetit nė vendbanime nė tė cilat nuk ka infrastrukturė tė telefonisė fikse.

Sipas Balės, pėrparėsi tė tjera janė edhe rritja e tė hyrave me ngritjen e kualitetit tė shėrbimeve, pėrmbushja e detyrimeve legale, ngritja e shkallės sė arkėtimit pėrmes aplikimit tė listave tė detajuara tė thirrjeve, ulja e shpenzimeve operacionale vjetore, etj.

Projekti thuhet se ėshtė rezultat i bashkėpunimit ndėrmjet ekspertėve tė PTK-sė dhe AKM -sė nė pėrgatitjen e dokumentit tė justifikimit tė projektit.

Miratimi i kėtij projekti sė bashku me projektin pėr rrjetin lokal kabllor tė Prishtinės dhe projektin e unazės optike rrit shumėn e gjithėmbarshme tė projekteve tė miratuara pėr vitin 2004 dhe 2005 nė 30 milionė euro, qė paraqesin investimet mė tė mėdha nė infrastrukturėn e telefonisė fikse qė prej pėrfundimit tė luftės.

ECIKS/Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail