Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Thaēi: “Procesi i privatizimit ėshtė i korruptuar”


Prishtinė, 12 prill 2006 - Nė takimin e kreut tė PDK-sė, Hashim Thaēi, me kryetarin e BSPK-sė Bahri Shabani theks tė veēantė iu dha procesit tė privatizimit, pėr tė cilin u tha se ėshtė privatizuar nga pushtetarėt aktual dhe se ėshtė i korruptuar nė tėrėsi.

Ēėshtja e privatizimit duhet tė ketė njė qasje mė serioze nga zyrtarėt aktuale u tha nė takimin ndėrmjet kreut tė PDK-sė Hashim Thaqit dhe kryetarit tė sindikatave tė Bashkuara tė Kosovės Bahri Shabani. Thaēi me kėtė rast ka kritikuar procesin e privatizimit duke e quajtur tė korruptuar.

"Qeveria aktuale duhet t’i kushtojė rėndėsi tė veēantė ēėshtjeve sociale dhe jo vetėm deklarimeve boshe politike, dhe vetė procesi i privatizimit ėshtė privatizuar nga pushtetarėt aktualė dhe ky proces ėshtė korruptuar nė tėrėsi dhe ajo ēka ėshtė mė e keqja po pėrdorėn standarde tė dyfishta, standarde favorizuese dhe standarde pėrjashtuese" tha Thaēi.

Ndėrsa udhėheqėsi i BSPK-sė Bahri Shabani e ka informuar pėr shkelje tė rregulloreve ligjore gjatė privatizimit konkretisht nė rastin e “Ferronikelit”, duke shtuar se sindikata dhe punėtorėt e kundėrshtojnė kėtė proces."Nė tė ardhmen, por edhe institucionet e tanishme duhet tė merren me seriozitet me ēėshtjen e privatizimit. Gjithmonė thuhet nga ana e qeverisė se kemi rezultate konkrete dhe pozitive, por i vetmi rezultat pozitiv ėshtė se ka njė pėrshpejtim tė procesit, mirėpo nga ana e punėsimit dhe mbėshtetja sociale e punėtorėve tė Kosovės kjo mungon" deklaroi Shabani. Ai tha se si anėtar i bordit tė AKM-sė do tė pėrpiqet t'i luftojė parregullsitė.

Ndryshe, pėr tė enjten nė Parlamentin e Kosovės ishte paraparė tė diskutohet pėr ēėshtjen e privatizimit, por Kryesia e Kuvendit miratoi kėrkesėn e kryeministrit Agim Ēeku qė seanca plenare tė shtyhet pėr javėn e ardhshme.

Anėtarė tė kryesisė thanė se kjo kėrkesė ėshtė miratuar me qėllim qė qeveria dhe deputetėt tė pėrgatiten mė mirė pėr atė seancė. Nė seancėn e 20 prillit, pritet tė raportohet edhe pėr shkallėn e rrezikshmėrisė sė gripit tė shpezėve nė Kosovė.


ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail