Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria dhe Kosova heqin taksat e dyfishta


Prishtinė, 29 shtator 2004 - Biznesmenėt e Kosovės dhe Shqipėrisė nuk do tė paguajnė mė taksa tė dyfishta siē ishte deri mė tani. Kjo ėshtė rezultat i njė marrėveshjeje e cila u nėnshkrua tė martėn nė Prishtinė nga Shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen, dhe ministri i Financave te Shqipėrisė, Arben Malaj.

Nė ceremoninė e nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshjeje, shefi i UNMIK-ut, Petersen, tha se marrėveshja e lidhur pėr heqjen e tatitmeve tė dyfishta nė tė hyra dhe kapitale si dhe parandalimi i evazionit fiskal do tė luajnė njė rol shumė tė rėndėsishėm nė bashkėpumin bilateral ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės.

Kjo ėshtė marrėveshja e dytė mė e rėndėsishme qė nėnshkruhet midis Kosovės dhe Shqipėrisė nė 5 vitet e fundit nė fushėn e ekonomisė. Njė marrėveshje tjetėr me rėndėsi ėshtė ajo pėr tregti tė lirė e cila ka hyrė nė fuqi nga 1 tetori i vitit tė kaluar dhe si rezultat i saj shumica e mallrave midis dy vendeve kėmbehen pa taksa doganore.

"Mendoj se tatimi i dyfishtė ėshtė njė pengesė pėr lėvizjen e individėve, kompanive, kapitalit dhe tė investimeve tė shumta. Tė gjithė pajtohemi se nė Ballkanin Perėndimor duhet punuar se si tė pėrmirėsohet lėvizja e lirė e tregtisė, njėrėzve dhe bizneseve", tha Petersen, dhe shtoi se Kosova ka nevojė pėr prosperitet dhe pėrparim ekonomik.

Shefi i UNMIK-ut, ndėr tė tjera, njoftoi se sė shpejti do tė nėshkruhet edhe Marrėveshja pėr Tregti tė Lirė nė mes Maqedonisė dhe Kosovės, prandaj, sipas tij, Kosova ėshtė duke e zgjeruar bashkėpunimin edhe me vendet e tjera, qė do tė jetė njė mundėsi tjetėr pėr normalizim tė vendit.

Ministri shqiptar i Financave, Arben Malaj, tha se ndjehet i gėzuar qė me strukturat e UNMIK-ut dhe qeverinė e Kosovės ėshtė arritur tė krijohet njė kuadėr ligjor shumė stimulues pėr ekonominė e tė dy vendeve.

"Bashkimi i marrėveshjeve, ai i tregtisė sė lirė, mbrojtja e investimeve, eliminimi i tatimit tė dyfishtė krijojnė njė ambient shumė stimulues pėr biznesin e tė dy vendeve", tha Malaj.

Nėnshkrimi i marrėveshjeve tė tilla pėr ministrin Malaj do tė thotė se pėrfaqėsuesit e Kosovės do tė jenė prezentė nė takime ndėrkombėtare, tė cilat do t'i rrisin mundėsitė e zhvillimit tė mėtejshėm.

Ministri Malaj tha se ėshtė optimist se Kosova gjithnjė e mė shumė po afrohet nė mundėsitė ekonomike, jo vetėm me marrėveshjen qė ka lidhur me Shqipėrinė, por edhe marrėveshja qė do tė jetė sė shpejti me Maqedoninė. Ai shprehu bindjen se bashkėpunimet si ky i fundit do tė ndikojnė nė stabilitetin politik dhe nė nivelin e sigurisė nė Kosovė.

Ndėrsa ministri i Ekonomisė dhe Financave i Kosovės, Ali Sadriu, duke pėrshėndetur nėnshkrimin e kėsaj marrėveshjeje nė emėr tė qeverisė sė Kosovės, tha se dėshiron qė pas kėsaj tė ketė edhe tė tjera marrėveshje si me Shqipėrinė, ashtu edhe me vendet e tjera.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail