Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria debatoi pėr telefoninė mobile, papunesinė


Prishtinė, 18 tetor 2005 - Nėn udhėheqjen e kryeministrit Bajram Kosumi, Qeveria e Kosovės ka zhvilluar mbledhjen e saj tė rregullt, tė 171-ten, me radhė, nė tė cilėn ka diskutuar pėr tenderin pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile, menaxhimin e situatės nė parandalimin e pėrhapjes sė gripit tė shpezėve nė Kosovė, ka miratuar njė projekt tė Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale qė promovon punėsimin e punėkėrkuesve nėpėr zyrat e punėsimit, si dhe ka miratuar Projektligjin pėr Operėn, Baletin dhe Filarmoninė e Kosovės.

Nė njė pikė tė veēantė tė rendit tė ditės, Qeveria ka diskutuar sot edhe ēėshtjen e tenderit pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile nė Kosovė. Pasi ėshtė analizuar rrjedha e deritashme e kėtij tenderi, Qeveria ka vlerėsuar se procesi i tenderit pėr operator tė telefonisė mobile ka mbetur nė fillim aty ku ėshtė stopuar dhe Qeveria ėshtė shprehur sot pėr zhbllokimin e kėtij procesi. Kėtė e ka bėrė duke marrė parasysh edhe vlerėsimet e mėhershme. Pėr tė pėrfunduar kėtė ēėshtje, do tė bėhet njė rivlerėsim i tenderit nga njė kompani konsulente profesionale qė do tė pėrzgjidhet nga njė tender i mbikėqyrur nga njė trup qė do tė formojė Qeveria.

Nė mbledhjen e sotme ėshtė diskutuar edhe pėr menaxhimin e situatės dhe tė aktiviteteve pėr parandalimin e pėrhapjes sė “Gripit tė shpezėve” nė Kosovė. Nga zėvendėsministri nė ministrinė e Bujqėsisė Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural, qeveria ėshtė informuar pėr aktivitetet qė janė ndėrmarrė deri tani. Ėshtė konstatuar se situata ėshtė plotėsisht nėn kontroll dhe se deri tani nuk ėshtė regjistruar asnjė rast i infektuar me kėtė grip nė Kosovė. Ėshtė vlerėsuar se ekziston njė gatishmėri e tė gjitha institucioneve relevante pėr t’u mobilizuar nė pėrballimin e tė gjitha situatave potenciale qė mund tė shkaktohen nga pėrhapja e kėtij virusi. Edhe Ministria e Shėndetėsisė ka njoftuar se ka marrė masat mobilizuese nė funksion tė parandalimit tė pėrhapjes sė kėtij virusi dhe ka formuar shtabet mobilizuese nė tė gjitha qendrat e Kosovės. Ndėrsa gatishmėria ėshtė shprehur edhe nga institucionet tjera si TMK-ja, KFOR-i, SHPK-ja dhe UNMIK-u.


Ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale ka prezantuar projektin me tė cilin mundėsohet angazhimi i fuqisė sė pakualifikuar punėtore qė ėshtė e regjistruar nėpėr Zyrat e punėsimit nė pyllėzimin e sipėrfaqeve tė zhveshura nė Kosovė. Sipas projektit parashihet qė 309 hektarė tė sipėrfaqeve tė zhveshura tė pyllėzohen, dhe do tė angazhohen 586 punėtorė pėr njė afat prej 30 ditėsh. Nė realizimin e kėtij projekti janė tė pėrfshira Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale, Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural, Agjencia e Pyjeve tė Kosovės, UNDP-ja dhe komunat e Kosovės. Projekti do tė shtrihet gati nė tė gjitha komunat e Kosovės.


ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail