Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Edhe njė muaj afat pėr investitorėt


31 tetori nuk do tė jetė dita kur do tė zgjidhet faza parakualifikuese pėr investime nė energjetikė. Komiteti Drejtues i Projektit e ka shtyrė kėtė afat pėr njė muaj mė vonė. Kjo, sipas vendimmarrėsve, ėshtė bėrė pėr shkak tė kritereve tė ashpra pėr investitorėt.

Prishtinė, 30 tetor 2006 — Kompanitė e mėdha botėrore, tė cilat kanė shprehur interesim tė investojnė nė energjetikėn e Kosovės, duhet tė presin edhe njė muaj pėr tė kaluar fazėn parakualifikuese, e cila ka qenė paraparė tė bėhet mė 31 tetor.

Komitetit Drejtues i Projektit nė njė mbledhje ka shqyrtuar tė gjitha komentet qė kanė ardhur nė adresė tė tyre pas mbajtjes sė Konferencės pėr investitorėt mė 10-11 tetor nė Prishtinė dhe ėshtė dakorduar qė ta shtyjė kėtė afat.

Ky afat ėshtė shtyrė pėr njė muaj mė vonė, duke u konsultuar me ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė, se duhet tė mbahet niveli i njėjtė i kritereve, por me disa modifikime, duke marrė parasysh edhe vėrejtjet e shprehura nė Konferencėn me investitorė.

Ndėrsa, zyrtarė nga Ministria e Energjisė dhe Minierave, MEM, thanė se kjo shtyrje nuk ėshtė bėrė pėr probleme teknike, apo pėr probleme tė tjera.

"Afati pėr fazėn parakualifikuese ėshtė shtyrė pėr njė muaj mė vonė, do tė thotė mė 30 nėntor. Nuk ėshtė shtyrė pėr probleme teknike apo pėr diēka tjetėr tė ngjashme, por ėshtė shtyrė qė investitorėve t'u jepet mė shumė kohė qė tė jenė mė mirė tė pėrgatitur, pėr shkak tė kritereve tė ashpra, tė cilat janė tė parashtruara pėr investitorėt e interesuar", tha Agron Dida, zėvendėsministėr nė MEM.

Por, edhe Bajram Rexhepi, i cili ėshtė i angazhuar si kėshilltar i jashtėm i kompanisė ēeke, CEZ, tha se nuk e dėmton procesin e investimit nė energjetikė shtyrja njėmujore e afatit tė fazės parakualifikuese.

Rexhepi ėshtė edhe shef i zyrės sė kėsaj kompanie nė Kosovė, e cila edhe aktualisht ėshtė e vetmja kompani qė ka hapur zyrė nė Kosovė.

Sipas tij, kompania pėr tė cilėn ėshtė angazhuar ai, ka qenė e gatshme qė faza parakualifikuese tė mbahet mė 31 tetor, por prapėseprapė nuk ėshtė kundėr shtyrjes njėmujore.

"Vendimi pėr shtyrjen e afatit tė fazės parakualifikuese ėshtė marrė njėzėri. Kjo nuk mendoj se do ta dėmtojė procesin e zgjedhjes sė investitorit, pėrkundrazi, do ta forcojė edhe mė shumė. Njė muaj nuk ėshtė kohė shumė e gjatė, dhe nuk besoj se do tė ketė ndonjė problem. Edhe nėse do tė fillonte faza parakualifikuese mė 31 tetor, siē ishte paralajmėruar, ne kemi qenė tė gatshėm", tha Rexhepi.

Nga kompanitė mė tė rėndėsishme, tė cilat kanė pasur kontakte deri tani, zyrtarė tė MEM-it ėrmendin firmat General Electric, Siemens, Cez, Ēalik, Enerji, Aes, Areva, Alstom e tjerė.

Sipas studimit qė ka bėrė MEMi, termocentrali i ri nė Kosovė ka arsyeshmėri tė lartė ekonomike pėr shkak tė ēmimit tė ulėt tė prodhimit tė bazuar nė depozitat e mėdha tė linjitit qė ka Kosova.

Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail