Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nė “Kosova B” u dogjėn cigare nė vlerė prej 1 milion euro


Prishtinė, 15 janar 2004 – Dje termocentrali “Kosova B” prodhoi mė tepėr rrymė, nė sajė tė energjisė qė do tė lirohet nga djegia e cigareve kontrabandė, qė vlejnė 1 milion, tė cilat janė konfiskuar nga doganat e Kosovės.

Kris Litičre, zyrtar i UNMIK-ut tha gjatė njė konference me gazetarė nė Prishtinė se “Shėrbimi Doganor do tė shkatėrrojė sasi tė cigareve tė kontrabanduara dhe tė konfiskuara nga doganierėt e UNMIK-ut”.

Sipas tij, vlera e cigareve tė konfiskuara ėshtė rreth 1 milion, tė cilat nėse do tė futeshin nė tregun e Kosovės supozohet se do ta varfėronin buxhetin me 400 mijė euro.
Nuk ėshtė bėrė publike se kur dhe nga kush janė konfiskuar cigaret e kontrabanduara.
UNMIK-u ka njoftuar gjithashtu se tė mėrkurėn ėshtė dita e fundit deri kur tė gjitha cigaret nė Kosovė mund tė shiten pa banderola (pullė fiskale). Pas kėsaj dite tė gjitha cigaret, sipas ligjit, ėshtė e detyruar qė tė kenė banderolat.

Ende nuk ėshtė e qartė se cili do tė jetė fati i cigareve nė vlerė prej milionė euro qė po shiten nė tregun e Kosovės, ose qė gjenden stoqe. Nėse UNMIK-u i pėrmbahet zotimit, ato do tė konfiskohen dhe do tė pėrfundojnė nė zjarrin e termocentraleve tė Kosovės.

Doganat e Kosovės i kanė prodhuar banderolat dhe i kanė dėrguar ato para disa muajsh te prodhuesit e duhanit. Vendosja e etiketave sipas zyrtarėve synon pengimin e kontrabandimit, luftimin e kriminalitetit tė organizuar dhe krijimin e mjedisit stabėl ekonomik nė tėrė rajonin pėr t’i inkurajuar investimet e jashtme.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail