Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Asgjė e re rreth privatizimit


Prishtinė, 20 Janar 2004 - Kryeminstri i Kosovės, Dr. Bajram Rexhepi, pas takimit tė sė hėnės qė zhvilloi me pėrfaqėsuesit e administratės ndėrkombėtare dhe tė Agjensisė Kosovare tė Mirėbesimit, ka paralajmėruar se nėse procesi i privatizimit nuk vazhdon, atėherė mund tė vijė deri te ngrirja e raporteve ndėrmjet Qeverisė sė Kosovės dhe AKM-sė. Edhe pse Qeveria e Kosovės, ditė mė parė kishte kėrkuar nga shefi i UNMIK-ut, Hari Holkeri qė tė definohen raportet dhe pėrgjegjėsitė ndėrmjet AKM-sė dhe Qeverisė sė Kosovės, asnjė rezultat nuk u arrit edhe pas takimit tė sotem qė zgjati mė shumė se dy orė. Kabineti qeveritar i kryeministrit Rexhepi nė takimin e sė hėnės me shefin e administratėn ndėrkombėtare tė UNMIK-ut, Hari Holkeri dhe pėrfaqėsuesit e AKM-sė kanė diskutuar kryesisht rreth procesit tė privatizimit. Ndėrkohė, Qeveria e Kosovės, edhe njėherė ka shprehur pakėnaqsinė me rrejdhat e privatizimit dhe punėn e AKM-sė. Kryeministri i Kosovės Dr. Bajram Rexhepi ka bėrė tė ditur se qeveria e tij qėndron prapa kėrkesave tė mėhereshme, duke pėrmednur kėtu disa nga pikat qė janė thyer nga drejtoresha menaxhuese e AKM-sė, Maria Fucci dhe udhėheqėsi i shtyllės sė IV-tė tė UNMIK-ut Nicolaus Lambsdorf.

Rexhepi kishte paralajmėruar largimin e atyre qė po e bllokojnė privatizimin, nė mėnyrė qė ky proces tė shkojė pėrpara, kurse edhe gjatė takimit tė sotėm ka ripėrsėritur qėndrimin e Qeverisė sė Kosovės qė tė definohen raporet e ekzekutivit dhe AKM-sė, duke pėrmendur edhe emra, sepse siē u shpreh ai, nė shumicėn e rasteve menaxhimi i keq ka qenė njė nga shkaktarėt i ngecjes sė procesit tė privatizmit.

ECIKS / BalkanWeb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail