Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive


Prishtinė, 8 janar 2004 - Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės (BSPK) gjatė bisedimeve me Qeverinė e Kosovės, Ministrinė e Punės, Odėn Ekonomike dhe punėdhėnėsit ka arritur pajtimin qė gjatė tre muajve tė parė tė kėtij viti tė bėhet nėnshkrimi i kontratave kolektive pėr punėtorėt e Kosovės.

Bahri Shabani, kryetari i BSPK-sė, tha tė martėn se me kontratėn kolektive tė hartuar nga sindikata janė pajtuar shumica e organeve kompetente.

Ndėrkohė ēėshtja kryesore pėr pėrfundimin e nėnshkrimit tė kontratės kolektive ka mbetur njohja e stazhit pėr dhjetė vitet e kaluara gjatė kohės sė largimit tė punėtorėve nga puna nga organet e dhunshme serbe. Ēėshtje tjetėr e cila ende po diskutohet ėshtė mėnyra e pjesėmarrjes sė punėtorėve nė procesin e privatizimit. "Ende nuk kemi mundur t’i definojmė kėto ēėshtje", tha Shabani.

Kryesindikalisti kosovar thekson se marrėveshja kolektive do tė plotėsojė shumė vakuumin ligjor pėr tė drejtat e punėtorėve, dhe me tė do tė pėrfitojnė punėtorėt. Ai tha se do tė krijohet mundėsia pėr nėnshkrimin e kontratave mbi marrėdhėniet nė punė, e cila deri mė tani nuk e ka ekzistuar, siē ėshtė mbrojtja nė punė dhe siguri, por edhe beneficione tė tjera, siē ėshtė mbrojtja shėndetėsore, pushimet vjetore etj.

Nėnshkrimi i kontratės kolektive me tė cilėn do tė mbroheshin nė mėnyrė ligjore tė drejtat e punėtorėve ėshtė prioriteti kryesor, i cili ėshtė pėrcaktuar nga BSPK-ja gjatė kėtij viti.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail