Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Interesim pėr projektet e MEM-it


Prishtinė, 28 shtator 2006 - Komiteti drejtues i projektit mbi asistencėn teknike tė projektit tė energjisė sė linjitit, i drejtuar nga Ministria pėr Energji dhe Miniera (MEM), njoftoi se ka mjaft tė interesuar pėr projektet e kėsaj ministrie nė fushėn e energjetikės.

"Gjithsej ne kemi pranuar 20 shprehje tė interesit qė pėrfaqėsojnė ndėrmarrje nga mbi 15 shtete; 13 pėr pozitėn e konsultantit si kėshilltar i transaksioneve; 7 pėr pozitėn e konsultantit si kėshilltar ligjor. Tė dy shėrbimet do tė jenė tė angazhuara ndaras dhe do tė ofrojnė shėrbime konsultative Komitetit Drejtues tė Projektit (KDP). Themelimi i dy komiteteve vlerėsuese tė ndara pėr zgjedhjen e pozitave tė kėshilltarit tė transaksioneve dhe kėshilltarit ligjor do tė formohen pas pak." tha ministri i Energjetikės dhe Minierave Ethem Ēeku, pas takimit tė katėrt.

Ky takim sipas Ēekut ka rezultuar nė dy ēėshtje tė rėndėsishme: E para sipas tij, ėshtė shqyrtimi i draftit tė operacioneve manuale, i cili ėshtė hartuar sė bashku nga Banka Botėrore dhe MEM-i dhe i cili siguron pėr organizatorėt kryesorė tė projektit pėr zhvillimin e energjisė procedurat dhe rregullat pėr implementimin e tij; E dyta, identifikimi i atyre palėve tė interesuara tė cilat dėshirojnė tė konsiderohen si kėshilltarė kryesorė pėr pozitat siē edhe kėrkohet nė kėtė projekt.

Ministria pėr Energji dhe Miniera do tė organizojė njė konferencė ndėrkombėtare pėr investitorė t, nga 10 deri mė 11 tetor, mbi projektin e zhvillimit tė energjisė, zyrtarisht i njohur si zhvillimi i minierės sė linjitit i ndėrlidhur me kapacitetet e reja tė energjisė elektrike dhe transmetimit si dhe rehabilitimi i prodhuesve aktualė.


Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail