Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria kėrkon shkarkimin e atyre qė bllokojnė privatizimin


PRISHTINĖ, 27 Nėntor 2003 - Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e saj tė rregullt nė Prishtinė, ka kėrkuar largimin e tė gjithė personave pėrgjegjės pėr ēėshtjen e privatizimit, duke pėrfshirė kėtu edhe drejtoreshėn e sapoemėruar pa aprovimin e bordit tė AKM-sė, si dhe personat e tjerė nga zyra legale. Nė mbledhje po ashtu ėshtė bėrė e ditur se Qeveria do tė kėrkojė nga Parlamenti qė tė 53 ligjet e miratuara pas 22 marsit tė vitit 1989 tė shpallen si ligje tė pazbatueshme.

Dokumenti i pėrpiluar nga Qeveria dhe Parlamenti, sipas zėdhėnėses sė Qeverisė, Mimoza Kusari, do t'i dėrgohet zyrės ligjore tė UNMIK-ut, atyre tė Pesėshes, Bashkimit Evropian dhe zyrės ligjore tė OKB-sė. "Kjo zyre ligjore ėshtė ajo e cila ka deklaruar fillimisht se nuk ekziston imunitet i duhur pėr anėtarėt e AKM-sė qė tė kryhet privatizimi dhe mė pastaj ky vendim i tyre ėshtė kthyer nė atė se procedurat operacionale nuk i plotėsojnė kushtet pėr vazhdim tė privatizimit, edhe pse zyra legale e Nju Jorkut deklaron tė kundėrtėn," tha Kusari.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail