Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ryker: proceset ekonomike nė Kosovė po ecin pėrpara


Prishtinė, 5 prill - Shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Joakim Ryker u shpreh optimist se shumė procese ekonomike nė Kosovė po ecin pėrpara, sidomos gjatė disa javėve tė kaluara. Nė procesin e privatizimit, tha Ryker nė njė takim me gazetarė, ėshtė shėnuar pėrparim, duke paralajmėruar se brenda kėtij muaji do tė shpallet raundi i pestė i privatizimit, tė cilin e kanė pėrkrahur edhe anėtarėt e Bordit tė drejtorėve tė AKM-sė. Njėherėsh ai bėri tė ditur se AKM po pėrgatit edhe raundin e gjashtė tė privatizimit, duke e vlerėsuar kėtė si njė "fillim ambicioz" kur brenda 12 muajve tė ardhshėm do tė privatizohen 90 pėr qind e vlerės sė ndėrmarrjeve shoqėrore.

Duke folur pėr investimet Ryker tha se Kosova tashmė e ka rregulloren pėr kėtė ēėshtje si dhe privilegjet pėr investitorėt e huaj. "Tashmė nė Kosovė e kemi rregulloren pėr investimet e huaja, ku sigurohen privilegjet pėr investimet e huaja, trajtimi i barabartė dhe jodiskriminues si dhe lėvizja e lirė, pėr tė cilėn ne duhet t'i njoftojmė investitorėt e huaj".

Ryker njoftoi se njė marrėveshje tė tregtisė sė lirė UNMIK-u do ta nėnshkruajė edhe me Turqinė si dhe me vendet e tjera tė rajonit. Me kėtė rast ai vlerėsoi si njė zhvillim pozitiv edhe marrėveshjen kornizė mes Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim dhe Bankės Evropiane tė Investimeve pėr pranimin e Kosovės, sikur edhe marrėveshjen ndėrmjet UNMIK-ut dhe komunave pėr njė garanci prej 99 vjetėsh pėr pronėn qė administrohet nga UNMIK-u.

Po ashtu Ryker theksoi se nga zyra ligjore nė Nju Jorku AKM-sė duhet t'i vazhdohet mandati pėr ta pėrfunduar punėn nė shitjen e ndėrmarrjeve shoqėrore deri nė qershor.

Ndėrkaq pėr tė lehtėsuar mbarėvajtjen e procesit, zyra ligjore nė Nju-Jork duhet tė ndryshojė rregulloret e AKM-sė, qė do tė ndikojė nė zhbllokimin e privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore tė Gjakovės.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail