Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Vėrshimi mbuloi mungesėn e thėngjillit


Burime nė TC “Kosova B” thonė se penda gjeografikisht gjendet nė pjesėn e mihjeve dhe se ajo ėshtė dashur tė mirėmbahej nga ta. Pėrgjegjėsit e mihjes thonė se kjo nuk ėshtė punė e tyre

Arbana Xharra

Prishtinė, 1 mars 2006 - Nuk ka qenė vetėm moti i keq dhe tė reshurat e shiut shkak i vėrshimit tė lumit Sitnica javėn e kaluar nė oborrin e termocentralit "Kosova B", ku u mbuluan tė gjithė shiritat bartės tė thėngjillit dhe disa trafostacione elektrike me ujė.
Zyrtarė tė lartė tė KEK-ut, thonė se dėmtimi i pendės i ka shkuar pėr shtati mė sė tepėrmi udhėheqėsve tė mihjes qė tė mos merret vesh mungesa e rezervave tė thėngjillit.
"Para vėrshimit, nė depot e "TC Kosova- B" nuk ka pasur as pėr dy ditė rezerva tė thėngjillit. Kjo do tė sillte ndaljen e prodhimit nė termocentral dhe kėsisoj do tė ashpėrsoheshin reduktimet. Vėrshimet e ujit mbuluan shiritat bartės tė thėngjillit me ujė", tha njė burim i KD-sė, zyrtar i lartė nė TC -"Kosova B".
Burimi i “Kohės Ditore” nė TC "Kosova B", tha se gjeografikisht, penda i takon zonės sė mihjeve dhe kjo ėshtė dashur tė rregullohet nga ata.
"Mirėmbajtja e pendės ėshtė pėrgjegjėsi e udhėheqjes sė minierave. Ata i kanė lėnė thuaja tė zbrazėt depon e thėngjillit tė TC “Kosova B", tha burimi i KD-sė.
Nga ana tjetėr , drejtori i mihjeve, Haxhiu, tha se mirėmbajtja e pendės nuk ėshtė punė tij .
"Unė as qė kam qenė nė atė vend ku ndodhet ajo pendė ndonjėherė, pastaj mirėmbajtja e pendės nuk ėshtė punė e jona",tha Haxhiu.
I pyetur sesa kanė qenė rezerva tė thėngjillit para vėrshimit nė depot e TC “Kosova B”, “ai tha unė nuk mund tė flas pėr kėtė punė, thirrni, zyrtarėt mė tė lartė tė KEK-ut".
Sė paku 18 mijė tonė thėngjill harxhohen gjatė ditės, nėse nė punė janė dy blloqet e "Kosovės B". Ndėrkaq, qė nė deponi ka kapacitet pėr 400 mijė tonė thėngjill, ngase pėr ēdo megavat rrymė tė prodhuar duhen 1.7 tonė qymyr. Para se tė ndodhte vėrshimi, nė depo nuk ishin mė shumė se 100 mijė ton thėngjill.
Zv\ministri pėr energjetikė dhe miniera, Agron Dida, njė javė pas vėrshimit tha se penda ėshtė dashur tė mirėmbahet nga KEK-u. "Ajo pendė ėshtė dashur tė mirėmbahet, edhe pse nė atė vend asnjėherė nuk ka pasur vėrshime mė herėt", tha Dida.
Drejtori menaxhues i KEK-ut, John Ashley, pas vėrshimit tė ujit nė vend tė ngjarjes para gazetarėve ka thėnė se "KEK-u nuk ėshtė pėrgjegjės pėr vėrshimin, por moti", pėr tė shtuar se nuk ėshtė punė e KEK-ut as mirėmbajtja e pendės.
Prej orės 19:30 tė mėrkurėn e kaluar, lumi Sitnica ka shpėrthyer me vrull duke depėrtuar nė oborrin e kėtij termocentrali. Punėtorėt e KEK-ut nuk kanė ndėrmarrė asgjė pėr 20 orė, derisa Trupat Mbrojtėse tė Kosovės kanė reaguar dhe shumė shpejt e kanė rregulluar pendėn ndėrsa me pompa kanė tėrhequr ujin nga vendi i vėrshuar.
Banorėt e fshatrave afėr vendit ku vėrshoi lumi, thanė se e kanė paralajmėruar KEK-un pėr vėrshime e mundshme.
"Unė e kam shtėpinė kėtu afėr, i kam parė punėtorėt e KEK-ut duke punuar nė gypa, e kanė hequr dheun dhe mė pas nuk e kanė rregulluar", ka thėnė banor i asaj ane, Refki Hoti
Si pasojė e vėrshimit, blloqet e termocentralit "Kosova B” pėr disa orė kanė punuar me derivate tė naftės, pėr tė dalė mė pas tėrėsisht nga sistemi. Edhe pse blloku i parė i kėtij termocentrali nuk ka vonuar dhe ėshtė kthyer nė punė zyrtarėt e kėtij termocentrali tė hėnėn thanė se serish ballafaqohen me mungesė tė thėngjillit. "Momentalisht nė depot e TC ”Kosova B” ka vetėm 60 mijė tonė thėngjill qė nuk mjafton as pėr 3 ditė tė prodhohet rrymė, kurse nė termocentralin “Kosova A”, ka vetėm 11 mijė tonė thėngjill me tė cilėt mund tė prodhohet vetėm njė ditė energji elektrike", tha tė hėnė burimi i KD-sė nė TC “Kosova B”.
Vėrshimi ka bėrė qė zyrtarėt e KEK-ut tė importojnė rrymė nga Serbia mė ēmim shumė tė shtrenjtė.
"Deri para vėrshimit, ēmimi pėr megavat ka qenė 60 euro, tash KEK-u ėshtė duke e blerė pėr 75 euro megavatin nga Serbia", tha burimi i KD-sė pėr tė shtuar se KEK-u ėshtė duke u dėmtuar me qindra mijė euro nė ditė nga importi i rrymės. Mbi 250 mije euro nė ditė KEK-u ėshtė duke harxhuar vetėm pėr importin e rrymės.
Drejtori menaxhues i KEK-ut, John Ashley, ka thėnė se kėto mjete janė pjesė e kontratės afatgjate qė kanė pėr import tė energjisė. "Kėshtu qė importi ėshtė nė linjė me kėtė kontratė dhe shpenzimet janė diku 230 deri 250 mijė euro nė ditė", ka thėnė Ashley disa ditė pas vėrshimeve .
Ai i ka bėrė thirrje edhe qytetarėt qė ta paguajnė rrymėn pėr ta lehtėsuar importimin e saj.
Pas vėrshimit tė lumit Sitnica, reduktimet janė rikthyer. Ato dallojnė sipas kategorive tė "Planit ABC".
KEK-u aktualisht importon nga 90 megavat/orė energjie elektrike, duke u munduar qė bashkė me tri blloqet tjera nė prodhim, B-1 qė ėshtė duke prodhuar nga 210 megavat, A5 me 115, dhe A1 me 30 megavat/orė energjie elektrike, tė mbajė regjimin e furnizimit me rrymės sipas planit tė paraparė: ku kategoria A, po furnizohet 5 me 1, B- ja 3 me 3 dhe kategoria C, 2 me 4, nė favor tė territ.

(Koha Ditore)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail