Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pėr 40 vjet do tė dyfishohet popullsia e Kosovės


Prishtinė, 30 mars 2004 - Nėse vazhdohet me kėtė ritėm tė natalitetit, pas dyzet vjetėsh numri i banorėve tė Kosovės do tė shtohet 100 pėrqind. Hysni Thaēi, shefi Ekzekutiv i ESK tha se fertiliteti ka pėsuar ulje tė pėrafėrt gjatė 15 viteve, nga 27 lindje tė gjalla nė periudhėn 1988-1993, nė 23 lindje gjatė periudhės sė fundit. “Femrat rurale dėshirojnė numėr mė tė madh tė fėmijėve nė krahasim me ato urbane”, tha Thaēi. Femrat lindin mesatarisht 3 fėmijė gjatė jetės sė tyre dhe nė pėrgjithėsi femrat kosovare dėshirojnė tė lindin mė shumė meshkuj se sa femra shtoi ai. Shkalla e lindjeve tė gjalla ėshtė 23 lindje nė njėmijė njerėz, derisa sa i pėrket mortalitetit, tė dhėnat paraprake tregojnė se nė njė mijė banorė, gjatė periudhės njėvjeēare ndodhin rreth 5 vdekje. Shkalla e vdekjeve ėshtė kalkuluar direkt nga vdekjet e raportuara. Po sipas kėtyre tė dhėnave jetėgjatėsia mesatare e femrave gjatė dhjetė viteve tė kaluara shtrihet prej moshės 67 deri nė 71 vjet, derisa pėr meshkujt prej 63 deri nė 67 vjet. Nė Kosovė ėshtė vėrejtur se ka mė shumė femra se sa mashkuj tė shkurorėzuar. Kjo ėshtė pėr arsye se femrat e ndara nuk duan tė rimartohen. Sipas kėtij raporti nė Kosovė ka ndodhur migrim i brendshėm, ku pesė pėrqind e popullsisė i kanė ndėrruar vendbanimet e tyre.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail