Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Formohet ekipi special kundėr evazionit fiskal


Prishtinė, 13 shkurt 2004 - Me qėllim ndalimin e evazionit fiskal ekziston njė departament pėr zvogėlimin e mundėsive tė ikjes nga tatimet, por nė prill do tė formohet njė ekip tjetėr special pėr kėto ēėshtje

Nė muajin prill tė kėtij viti Administrata Tatimore e Kosovės planifikon formimin e njė ekipi special i cili do tė merret vetėm me ēėshtjet e evazionit fiskal, tha pėr "Biznesin" Mustafė Hasani, drejtor i Administratės Tatimore (AT).

Sipas tij, Administrata Tatimore me qėllim ndalimin e evazionit fiskal ka njė departament pėr zvogėlimin apo minimizimin e evazionit fiskal, por nė prill do tė formohet njė ekip tjetėr special pėr kėto ēėshtje.

AT ėshtė trup ekzekutiv i Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave dhe njėri nga dy agregatėt kryesorė tė mbushjes sė buxhetit, krahas tatimeve qė mblidhen nė pikat kufitare. E themeluar nė vitin 2000, administrata tani ka njė kosto tė shpenzimeve mbi 1 pėr qind tė totalit tė buxhetit. Administrata posedon 5 zyra rajonale dhe ka 500 tė punėsuar.
Mbledhja e detyrimeve tatimore ėshtė njė nga problemet kryesore pėr mbushjen e arkės sė Kosovės. Zyrtarėt e qeverisė janė zotuar vitin e kaluar se ata do tė ndėrmarrin masa pėr luftimin mė tė ashpėr tė atyre qė u shmangen detyrimeve tatimore.

Kėtė vit MEF-ja ėshtė duke pėrgatitur fillimin e zbatimit tė tatimit nė tė ardhura personale pėr tė gjitha kategoritė. Mandej fillimi i punės pėr njė amendament tė ligjit pėr TVSh-nė nė pėrputhje me normativat e BE-sė, zgjerimi i aktivitetit tė edukimit tė tatimpaguesve etj.
Vitin e kaluar kompetencat e Administratės Tatimore kanė kaluar nga UNMIK-u nė Ministrinė e Financave.
Drejtuesi i AT-sė tha se tatimet tė cilat janė duke e aplikuar sot nė Kosovė janė: tatimi i paragjykuar, tatimi nė tė ardhura personale dhe tatimi mbi vlerėn e shtuar (TVSH).

Drejtori i kėsaj administrate tha se edhe pėrkundėr vėrejtjeve qė kanė biznesmenėt nė lartėsinė e taksave, ata nuk mund tė ndikojnė nė ndryshimin e tyre, sepse sipas tij administrata tatimore ėshtė vetėm zbatuese e tė gjitha tatimeve tė departamentit tė politikės fiskale nė bashkėpunim me Kėshillin Ekonomik Fiskal.

"Ne vetėm mbledhim tatimet nė fuqi dhe nuk kemi ndikim nė ndryshimin e ligjeve pėrveē sugjerimeve qė mund t'i ofrojmė kėtij departamenti. Nėse ata e shohin tė arsyeshme, mund tė vendosin ndryshimin e tyre", tha Hasani.

Tė ardhurat nga tatimet zėnė rreth 25 pėr qind e buxhetit.

ECIKS / BIZNESI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail