Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Holkeri mirėpret ndihmėn e Paktit tė Stabilitetit pėr standardet


Prishtinė, 06 shkurt 2004 - Shefi i UNMIK-ut, Harri Holkeri, ka mirėpritur gatishmėrinė e Paktit tė Stabilitetit pėr tė ndihmuar Kosovėn nė arritjen e standardeve dhe avancimin e bashkėpunimit ekonomik me vendet e rajonit. Holkeri i bėri kėto komente nė Prishtinė pas njė takimi qė zhvilloi me koordinatorin e Paktit tė Stabilitetit, Erhardt Busek.

"Pėrshėndes ofertėn e Paktit tė Stabilitetit pėr implementimin e standardeve dhe bashkėpunimin ekonomik rajonal nga i cili do tė pėrfitojnė qytetarėt e Kosovės", tha Holkeri.

Kreu i Paktit, Erhardt Busek, tha se axhenda e kėsaj iniciative tė integrimit rajonal dhe evropian ėshtė e qartė se Kosova nuk do tė jetė vrimė e zezė nė rajon dhe derisa tė zgjidhet statusi final ata do tė ndihmojnė UNMIK-un dhe Kosovėn. Ndihma e Paktit, sipas Busekut, do tė orientohet nė shtyrjen pėrpara tė marrėveshjeve tė tregtisė sė lirė midis Kosovės dhe vendeve tė rajonit.

"Njė shembull tjetėr i ndihmės ėshtė energjetika, pėr tė cilėn ka njė bashkėpunim tė mirė nė rajon dhe ėshtė me rėndėsi qė tė bėhen pėrparime nė kėtė aspekt", tha Busek dhe shtoi se i ka bėrė kėrkesė kryeministrit Rexhepi qė Kosova tė dorėzojė sa mė parė letrėn e bardhė, e cila parasheh liberalizimin e tregut tė energjetikės nė rajon.

Nė fushėn e transportit Pakti i Stabilitetit ėshtė i interesuar qė tė ndihmojė Kosovėn nė marrjen e kredive tė jashtme.

Pakti i Stabilitetit ėshtė njė iniciativė e cila ka pėr qėllim qė tė lehtėsojė rrugėn e vendeve tė Evropės Juglindore pėr anėtarėsim nė BE. Nė kėtė kuadėr projektet e Paktit fokusohen posaēėrisht nė aspektin e bashkėpunimit rajonal, liberalizimin e tregtisė, qarkullimin e lirė tė njerėzve dhe mallrave, harmonizimin e legjislacionit tė vendeve tė rajonit me atė tė Bashkimit Evropian etj.

Kryeministri Rexhepi tha pas takimit me koordinatorin e Paktit se ata janė shumė tė angazhuar nė rajon pėr krijimit e raporteve edhe mė tė mira nė aspektin politik, tė infrastrukturės, demokratizimit. Gjatė takimit ėshtė biseduar pėr mundėsinė e realizimit tė marrėveshjeve pėr tregėti tė lirė edhe me vendet tjera nė rajon dhe mundėsinė qė Kosova tė merr pjesė edhe nė iniciativa tė tjera sa i pėrket ndalimit tė krimit tė organizuar.

Aktivitetet e Paktit tė Stabilitetit
Nė kuadėr tė Paktit shtetet mund tė pėrfitojnė nga 3 tryeza. Tryeza e parė ka tė bėjė me tė drejtat e njeriut dhe minoriteteve, qeverisje tė mirėfilltė, tė drejtat e grave, pėrkrahja e mediave, arsimi dhe rinia dhe ēėshtjet e refugjatėve.

Tryeza e dytė e Paktit pėrfshin investimet nė infrastrukturėn rajonale, sektorin energjetik, zhvillimin e sektorit privat, tregtinė rajonale, kėshillimin pėr biznes, ēėshtjet e ambientit etj.

Tryeza e tretė dhe e fundit e Paktit pėrfshin kontrollin e armėve dhe ēarmatimin, ēminimin, pėrgatitjen pėr katastrofa, luftimin e korrupsionit, luftimin e krimit tė organizuar, gjithashtu pėrfshim migrimin dhe azilin, reformat nė drejtėsi, zhvillimin e shėrbimeve policore e kontrollimin e kufijve, si dhe luftimin e trafikimit tė qenieve njerėzore.

ECIKS / BIZNESI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail