Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Termocentrali i padėmshėm


Prishtinė, 16 janar 2007 — Projekti pėr ndėrtimin e Termocentralit tė ri, do tė ndikojė pozitivisht nė mjedisin hapėsinor nė Kosovė, tha tė martėn nė Prishtinė, ministri i Ministrisė sė Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor (MMPH), Ardian Gjini.

Ky projekt parasheh ndėrtimin e Termocentralit “Kosova C”, hapjen e mihjes sė re tė Sibovcit, rivitalizimin e blloqeve tė Termocentralit “Kosova A” dhe tė sistemit tė bartjes sė energjisė elektrike. Ndėrkaq, pushtetarėt e Kuvendit Komunal (KK) tė Kastriotit, kanė premtuar se nuk do tė pėrdorin referendumin pėr tė kundėrshtuar realizimin e projektit tė kėsaj ministrie pėr ndėrtimin e kapaciteteve tė reja gjeneruese dhe hapjen e Mihjes sė Sibofcit. Gjithashtu edhe ministri Gjini shprehu besimin se projekti i ri i Termocentralit “Kosova C”, do tė funksionojė me standardet mė tė larta mjedisore, “qė do tė thotė se teknikisht sot ka mundėsi qė thėngjilli tė digjet pastėr”.

Sipas tij, nė momentin qė do tė jetė nė funksion Termocentrali i ri, Kosova nuk do tė varet mė nga Termocentralet Kosova A dhe Kosova B, gjė qė do tė bėjė tė ketė njė mjedis hapėsinor mė tė pastėr. Ndėrkohė, gjatė njė takimi me kryeshefat ekzekutiv tė komunave tė Kosovės, ministri Gjini ka shprehur nevojėn pėr njė numėr mė tė madh tė zyrtarėve tė mjedisit nė komunat e Kosovės, pasi sipas tij, mjedisi hapėsinor nė Kosovė, ėshtė nė fazėn ku mund tė ndodhin ndryshime tė pariparueshme nė shumė aspekte si nė mbrojtjen e lumenjve, mbrojtjen e pyjeve dhe tjera. “Jemi nė njė fazė ku mund t’i evitojmė ndryshimet e pariparueshme tė cilat mund tė ndodhin e tė cilat fatmirėsisht nuk kanė ndodhur ende”, tha mė tej Gjini.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail