Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Mitrovicė: njė varg projektesh nė infrastrukturė


Mitrovicė, 21 prill 2004 - Mustafė Pllana, kryeshefi i ekzekutivit tė Kuvendit Komunal nė Mitrovicė, njoftoi gazetarėt me pėrpjekjet e pushtetit lokal pėr tė pėrmirėsuar jetėn e qytetarėve mitrovicas, tė cilėt ballafaqohen me probleme tė ndryshme, veēanėrisht ato tė infrastrukturės.

Pllana pėrmendi njė numėr tė madh projektesh, disa prej tė cilave tanimė veē kanė filluar tė realizohen. Projekti mė kapital qė pėrmendet dhe qė pritet tė pėrfundojė deri nė muajin maj tė kėtij viti, ėshtė faza e dytė e ndėrtimit tė ujėsjellėsit nė fshatin Kqiq i Madh, nė vlerė prej 251 mijė euro, mjete kėto tė siguruara nga buxheti komunal.
Ndėrsa njė projekt tjetėr qė gjithashtu ėshtė nė pėrfundim e sipėr, sipas tij, ėshtė ai pėr instalimin e ashensorėve nė 6 ndėrtesa shumėkatėshe nė qytet, qė ka kushtuar 120 mijė euro. Edhe kėto mjete, thotė Pllana, janė ndarė nga buxheti i komunės.

Deri nė fund tė muajit maj tė kėtij viti, thotė kryeshefi i ekzekutivit, pritet tė pėrfundojė edhe projekti pėr rinovimin e qendrės sė sporteve tė vogla “Fatime Gjaka”, pėr realizimin e tė cilit Ministria e Kulturės ka ndarė 76.000 euro.

Sipas tij, tanimė ka pėrfunduar projekti pėr instalimin e ngrohjes nė qendrėn e kulturės “Rexhep Mitrovica”, kurse nė pėrfundim e sipėr ėshtė edhe ndriēimi publik i qytetit.
Ndėrkaq, nė procedurė e sipėr, pohoi ai, ėshtė zgjedhja e implementuesve pėr realizimin e projektit pėr pastrimin e bodrumeve tė ndėrtesave nė qytet, mandej pėr projektin e pastrimit tė rrugėve nė qytet, gjelbėrimin e qytetit.

ECIKS/Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail