Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Buxheti pėr 2005-n, 670 milionė euro


Prishtinė, 3 nėntor 2004 - Komisioni buxhetor ka parashikuar qė kufitjė e buxhetit tė jenė 47 milionėė euro mė shumė se sa ishte parashikuar, ndėrkohė qė mund tė rishikohen pėrsėri kufijtė e tij.

Pėr vitin e ardhshėm buxheti i Kosovės parashikohet tė jetė afėrsisht 670 milionė euro. Kėrkesat e agjencive buxhetore pėr vitin 2005 ishin rreth 1 miliard euro, mirėpo Komisioni pėr Buxhet ka pėrcaktuar kufijtė e rinj buxhetorė pėr vitin e ardhshėm, qė do jenė 666.5 milionė euro. Komisioni pasi ka shqyrtuar tėrė procesin buxhetor, bėri tė ditur se kėta kufij tė buxhetit pėr vitin 2005 do tė jenė 47 milionė euro mė tė lartė se sa ishte parashikuar mė parė. Ali Sadriu, ministėr i Ekonomisė dhe Financave tha se qeveria ka tė drejtė tė shqyrtojė edhe njėherė kufijtė e pėrcaktuar. Nga shuma e pėrcaktuar, 622.8 milionė euro janė tė hyra tė pėrgjithshme qė do tė realizohen gjatė vitit fiskal 2005. Por kėsaj shume i janė shtuar edhe 30 milionė nga fitimet e Postės dhe Telekomunikacionit tė Kosovės dhe 13.7 milionė qė duhen rikthyer nga Aeroporti, i cili nuk ka arritur t’i realizojė projektet. Tė gjitha kėto sė bashku arrijnė shumėn e pėrgjithshme prej 666.5 milonė euro. Mė sė shumti mjete nga buxheti ka kėrkuar Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM), kėrkesa e tė cilės ka qenė 154 milionė euro, por kjo ėshtė vlerėsuar e papranueshme nga komisioni buxhetor. Ministri Sadriu tha se kėrkesa e AKM-sė nuk ėshtė pranuar nė shumėn e kėrkuar, ndėrsa ėshtė vendosur qė ajo tė marrė 141 milionė euro pėr vitin e ardhshėm. Kėrkesat e agjencive shpenzuese janė shqyrtuar, por komisioni ka kėkruar propozime konkrete pėr ndryshime specifike mbrenda kufijve buxhetorė. Po dje janė bėrė edhe dy ndryshime specifike brenda kėtyre kufijve nga ana e Kuvendit dhe Ministrisė sė Shėrbimeve Publike, ndėrsa ndryshime tė tilla priten edhe nga ministritė e tjera. Tėrė procesi i cili duhet tė kalojė nėpėrmjet qeverisė, Kuvendit dhe Kėshillit Ekonomik Fiskal, do tė pėrmbyllet vetėm pasi tė jetė nėnshkruar nga shefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail