Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Lambsdorf: Statusi nuk ėshtė pengesė pėr investime


Prishtinė, 22 shtator 2004 - Shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Nikolaus Lambsdorf, tha se Kosova ėshtė njė vend shumė i veēantė, por mosdefinimi i statusit tė saj nuk ėshtė pengesė pėr joshjen e investimeve tė huaja. Sipas tij, ēėshtja e joshjes sė investirorėve nuk ka tė bėjė me zgjidhjen e statusit pėrfundimtar. "Jam i sigurt qė mungesa e statusit tė Kosovės nuk do tė jetė pengesė e gjetjes sė investitorėve", u shpreh shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, duke shtuar se nė Kosovė ka mjaft investitorė potencialė nga vende tė ndryshme. Kėto komente, Nikolaus Llambsdorf i bėri nė seminarin pėr nxitjen e investimeve nė sektorin e energjisė, qė u mbajt sot nė Prishtinė.

Pjesėmarrėsit e seminarit theksuan nevojėn e ndėrtimit tė njė termocentrali dhe tė nje miniere tė thėngjillit nė Kosovė. "Unė mendoj se nė Kosovė mund tė hapet njė minierė e re e linjitit dhe tė ndėrtohet njė termocentral i ri. Natyrisht, janė disa ēėshtje ligjore qė jemi duke i shqyrtuar, por, nė pėrgjithėsi, mendoj se pėr kėtė nuk do tė ketė probleme", tha Lambsdorf.

Udhėheqėsja e Zyrės pėr Energjetikė tė kryeministrit, Pranvera Dobruna, tha se kjo zyrė ėshtė e pėrkushtuar pėr tė pėrmirėsuar legjislacionin eksiztues nė kėtė fushė, me qėllim tė nxitjes sė investitorėve tė huaj. Nė bazė tė kėrkesave tė Komisionit Evropian ky legjislacion duhet tė pėrfundojė brenda 1 viti. Seminari mbi kornizėn ligjore dhe institucionale pėr investime nė sektorin e energjisė nė Kosovė, u organizua me pėrkrahjen e Bankės Botėrore, me qėllim qė tė bėhet identifikimi i pengesave tė legjislacionit ekzistues pėr thithjen e investimeve tė huaja nė sektorin e energjisė nė Kosovė.

ECIKS / Radio21
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail