Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Angjeli: “Tregtia e lirė me Kosovėn, prioritet i prioriteteve”


Prishtinė, 28 janar 2004 - Qeveria e Kosovės dhe ajo e Shqipėrisė janė zotuar tė hėnėn se do tė bėjnė implementimin dhe zgjerimin e MTL-sė midis dy vendeve. Sipas kryeministrit Bajram Rexhepi dhe ministrit shqiptar tė Ekonomisė, Anastas Angjeli, MTL ėshtė vetėm fillimi i bashkėpunimit mes dy vendeve. Pėrveē takimeve me personalitetet mė tė larta tė Kosovės, ministri Angjeli mori pjesė nė Forumin Ekonomik Shqipėri-Kosovė, i cila u organizua nga Oda Ekonomike e Kosovės dhe Dhoma e Tregtisė sė Shqipėrisė. Nė kėtė forum morėn pjesė pėrfaqėsuesit e 90 kompanive nga Shqipėria dhe qindra afaristė kosovarė. Qėllimi i organizimit tė forumit ėshtė gjetja e rrugėve sa mė tė lehta pėr bashkėpunimin ekonomik midis biznesmenėve tė dy vendeve dhe vėnia e kontakteve tė biznesmenėve.

“Forumi i Ekonomik do t’i japė njė shtytje pėrpara pėrparimit tė marrėdhėnieve ekonomike midis dy vendeve dhe nė tė njėjtėn kohė do t’u japė njė shtytje projekteve dhe shkėmbimeve tregtare tė infrastrukturės, tha ministri Angjeli. Sipas tij, prezenca e kėtij takimi nė nivel ministrash tregon edhe njė herė pėrkushtim qė dy qeveritė qė i japin zhvillimit tė marrėdhėnieve tė tregtisė dhe tė biznesit.

“Qeveria e Shqipėrisė ka nėnshkruar MLT me tė gjitha vendet e rajonit, por marrėveshja e nėnshkruar me Kosovėn ėshtė prioritet i prioriteteve. Pėrmes kėtij forumi ne synojnė qė tė hapim mė tej portėn e bashkėpunimit ekonomik, tregtar, tė lėvizjes sė kapitalit dhe tė vlerave dhe pėr tė zhvilluar ekonominė e dy vendeve tona nė pajtim me ekonominė e BE-sė”, - tha Angjeli.

Sipas kreut tė ekonomisė shqiptare, MTL qė ka filluar tė zbatohet nė tetor tė vitit tė kaluar po dėshmon se ajo po zbatohet me sukses dhe ėshtė nė interes tė dy vendeve.

Deri mė tani janė liberalizuar 85 pėr qind e produkteve bujqėsore dhe 90 pėr qind e produkteve industriale.
Pėrfaqėsuesit e qeverisė sė Kosovės dhe asaj tė Shqipėrisė iu kanė premtuar afaristėve tė dy vendeve se do tė kenė mbėshtetjen e tyre pėr thellimin e bashkėpunimit.

Zgjerimi i MTL-sė

Pas njė takimi tė kryeministrit Bajram Rexhepi me ministrin Anastas Angjeli u konfirmua se nuk do tė ketė ndryshim tė marrėveshjes sė tregtisė sė lirė (MTL) ndėrmjet dy vendeve, por vetėm zgjerim dhe implementim tė saj.

Kryeministri Rexhepi tha se kjo marrėveshje ka hapėsirė tė zgjerimit edhe me prodhime tjera dhe nė atė drejtim do tė punojnė ekspertėt e tė dy grupeve dhe do tė bėjnė propozime qė kjo marrėveshje tė pasurohet.

Sipas tij, me marrėveshjen e tregtisė sė lirė do tė ketė njė bashkėpunim mė tė mirė me Shqipėrinė, duke llogaritur edhe projektet tjera pėrmes Paktit tė Stabilitetit, qė kanė tė bėjnė me infrastrukturėn. “Kemi shumė interesa strategjike tė pėrbashkėta dhe mundėsi pėr njė bashkėpunim edhe mė tė ngushtė”, tha Rexhepi.

Kreu i ekonomisė sė Shqipėrisė tha se liberalizimi i tregtisė midis dy vendeve zhvillon jo vetėm marrėdhėniet tregtare, por edhe lėvizjen e kapitalit tė vlerave dhe bashkėpunimin nė fushėn e investimeve.

Angjeli tha se pėr produktet tė cilat i nevojitet ekonomive tona tė liberalizohen, do tė bėhen edhe negociata qė tė dy vendet tė zhvillohen pėr integrimin nė Bashkimin Evropian.

Ministri i Tregtisė, Ali Jakupi tha se vizita e homologut tė tij shqiptar ėshtė njė vazhdimėsi e bashkėpunimit ekonomik tė konkretizuar me tregtinė e lirė.

Sipas tij, MTL ėshtė njė dokument qė hap rrugėt pėr njė bashkėpunim tė mėtejshėm midis dy vendeve. “Ne kemi bashkėpunim edhe nė fushat e infrastrukturės, investimeve etj”.

Ai tha se qeveria e Kosovės dhe ajo e Shqipėrisė kanė harmoni nė qėndrimet e tyre dhe posedojnė interesa tė pėrbashkėta ekonomike.

Biznesmenėt “nacionalistė”

Luan Bregasi, kryetar i Dhomės sė Tregtisė sė Shqipėrisė, tha nė Forumin Ekonomik se pėrfaqėsuesit e 90 kompanive mė tė njohura tė Shqipėrisė qė bashkėpunojnė me Kosovėn, kanė ardhur pėr tė vendosur kontaktet mė tė mira tė bashkėpunimit dhe pėr tė shikuar mundėsinė e mė shumė projekteve nė Kosovė. Ai tha se njė mundėsi mė tepėr pėr afaristėt shqiptarė ėshtė fillimi i procesit tė privatizimit, nė tė cilin mund tė kyēen biznesmenėt nga Shqipėria.

“Kėta biznesmenė nuk kanė ardhuar pėr tė duartrokitur politikanėt, ose pse janė nacionalistė, por kanė ardhur qė midis Kosovės dhe Shqipėrisė tė vendosin mė shumė hapėsirė bashkėpunimi, sa mė shumė pėr liri tregu midis dy vendeve tona”, tha Bregasi.

Ai tha se ka shumė kompani nga Shqipėria qė punojnė nė Kosovė. “Kosova ėshtė tregu i Shqipėrisė, Shqipėria ėshtė tregu i Kosovės”, theksoi ai.

Historiku i MTL-sė

Shqipėria ėshtė vendi i parė me tė cilin Kosova ka nėnshkruar marrėveshjen e rregtisė sė lirė, e cila ka filluar tė aplikohet nga 1 tetori i vitit tė kaluar. Me anė tė saj 50 pėr qind e mallrave qė tregtohen ndėrmjet, dy vendeve automatikisht nuk do tė ngarkohen me taksė doganore.

Kjo marrėveshje parasheh liberalizimin e menjėhershėm tė 50 pėr qind tė mallrave tė tregtuara ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė. Ndėrsa nė gjashtė vitet e ardhshme 90 pėr qind e tregut do tė liberalizohet hap pas hapi.

Nė tre muajt e fundit tė vitit tė kaluar kėmbimet tregtare si rezultat i MTL-sė, janė mė tepėr se 1,6 milionė euro, qė ėshtė njė shumė mė e lartė nė krahasim me periudhėn e mėparshme kohore.

Pala shqiptare erdhi dje me propozimin pėr zgjerimin e tregtisė sė lirė edhe me dhjetė produkte tė reja siē janė birra, vaji i rafinuar, prodhime ushqimore (biskota etj), hekur, vezėt, gozhdė dhe tela, tulla dhe tjegulla, kollė, ēimento, pije alkoolike (verė, raki etj.) dhe njė numėr prodhimesh bujqėsore.

“Kėmbimet tregtare ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė janė intensifikuar si rezultat i MTL-sė qė po reflektohen edhe me furnizimin mė tė mirė tė tregut me mallra dhe ulje tė ēmimeve”, ka thėnė pėr “Biznesin” Mujė Gjonbalaj, kėshilltar nė Ministrinė e Tregtisė.

Sipas tij, produktet qė po importohen nga Shqipėria janė kryesisht produkte bujqėsore, tė tekstilit, metalike dhe ndėrtimore.

Delegacioni nga Shqipėria pritet qė nė orėt e paraditės sė sotme tė tokohen me shefin e UNMIK-ut pėr ekonomi, Nikolas Lambsdorff.

ECIKS/Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail