Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pascual: Privatizimi, prioritet i Zyrės Amerikane


PRISHTINĖ, 03 Dhjetor 2003 - Koordinatori pėr mbėshtetje financiare tė Evropės Lindore pranė Qeverisė Amerikane, Karlos Paskual, u takua dje me kryetarin e Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci.

"Vizita ime kėtu ėshtė qė tė marr kėshilla se si do tė mund tė ndikojmė dhe tė ndihmojmė njėrin ndėr proceset mė tė rėndėsishme tė Kosovės, atė tė implementimit tė plotė tė pėrmbushjes sė standardeve, tė pėrcaktuara nga bashkėsia ndėrkombėtare", ka pohuar Paskual.

Pėrsa i pėrket ēėshtjes sė shumėpėrfolur tė privatizimit, Paskual ka thėnė se ky proces ėshtė ngadalėsuar, sepse nė kėtė punė janė tė gjithė tė shqetėsuar. Mirėpo, ėshtė nė interesin e tė gjithėve qė kėto prona tė privatizohen dhe tė ketė pėrfitime pėr tė gjithė nga kėto.

"Jemi duke i bėrė disa hapa qė kjo punė e nisur e privatizimit tė fillojė me njė shpejtėsi qė duhet ta ketė. Ekziston mundėsia e krijimit tė njė pakoje tė masave qė mund tė ndėrmerren pėr tė lėvizur procesin e privatizimit njė hap pėrpara", ka theksuar Paskual.

"Ky ėshtė njėri ndėr prioritetet mė tė larta tė zyrės Amerikane dhe kjo nuk ėshtė njė ēėshtje e cila mund tė zgjidhet brenda vizitės", ka vlerėuar koordinatori Paskual.

ECIKS / Kosovapress
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail