Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Bordi i AKM-sė pendohet: "Alferon" shpallet blerės i Ferronikelit


Prishtinė, 7 korrik 2005 - Pa asnjė vote kundėr, Bordi i AKM-sė ka vendosur qė ofertuesi i dytė, kompania “Alferon”, tė jetė pronar i “Ferronikelit” nė Drenas, njofton Koha Ditore.

Edhe pse ofertuesi i parė “Adi Nikel” ka ofruar ēmim mė tė lartė pėr 16 milionė euro, anėtarėt e Bordit kanė konsideruar se nuk ka pasur konsorcium valid.

“Kemi zgjedhur ofertuesin e dytė, sepse i pari nuk ka konsorcium valid. Kjo ėshtė njė zgjidje logjike” tha tė mėrkurėn shefi i Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Joachim Ruecker, gjatė njė pauze, pas gjashtė orė pune tė Bordit..., mbledhja e tė cilit ka vazhduar deri nė orėt e vona.

Dyshimet rreth konsorciumit

Ruecker ka sqaruar tutje pėr Kohėn Ditore se pėrbėrja e konsorciumut “Adi Nikel”, qė ka ofruar 49,5 milionė euro, tash nuk ėshtė e njėjtė sikur me rastin e ofertimit, pėrkatėsisht tė rrethit tė partė tė tenderit.

“Komisioni i pėrzgjedhjes ėshtė takuar pėrsėri dhe ka vendosur se pėrbėrja e ofertuesit tė parė nuk ėshtė e njėjtė sikurse me rastin e ofertimit, prandaj edhe ėshtė diskualifikuar”, sqaroi z. Ruecker pėr gazetėn.

“Adi Nikel” nė fillim, nė garėn pėr tenderin e AKM-sė, ėshtė futur nė konsorcium me “Feni” tė Maqedonisė dhe “Percchin” e Italisė. Mė pas ėshtė mėsuar se ofertuesi i dytė “Alferon” ka blerė kompaninė maqedonase. I gjetur nė kėtė situatė, “Adi Nikel” ėshtė munduar qė nė konsorcium ta fusė kompaninė gjermane “Thyssen Krupp”, e cila ėshtė tėrhequr duke iu bashkuar ofertuesit tė dytė.

Mirėpo, shefi i Shtyllės IV shtoi se tash pėr tash “Alferoni” ėshtė vetėm fitues i pėrkohshėm, sepse duhet tė verifikohet historiku i tij.

Nėnkryetari i Bordit tė AKM-sė, ministri pėr Tregti dhe Industri, Bujar Dugolli, i cili ėshtė akuzuar nga ofertuesi i parė pėr marrėveshje tė fshehta me “Alferonin”, tha se nė mėnyrė tė kujdesshme i kanė shqyrtuar tė gjitha mundėsitė dhe nė mėnyrė unanime kanė marrė vendimin.

“Adi Nikelit” i kemi dhėnė shans edhe pas prishjes sė konsorciumit, qė ai tė ndėrtojė njė konsorcium tė ri, por sėrish ka dėshtuar” tha Dugolli pėr Kohėn Ditore, duke shtuar se tė gjitha dilemat edhe pėr kompaninė e shpallur fitues i pėrkohshėm do tė shqyrtohen brenda njė muaji.

“Nėse vėrtetojmė qė diēka s’ėshtė nė rregull, si pėr kompaninė, apo prejardhjen e parasė, normalisht nuk do ta ratifikojmė kontratėn. Por, nėse gjithēka ėshtė nė rregull, ne do ta pėrkrahim atė”, tha Dugolli dhe bėri me dije se asnjė anėtar i Bordit nuk ka qenė i mendimit qė tė ritenderohet shitja e “Ferronikelit” pa ia dhėnė shansin ofertuesit tė dytė.

“Ferronikeli” i shitet atij qė ofroi ēmim mė tė lirė

Sado qė “Adi Nikel” ka pėrsėritur se do ta padisė AKM-nė nė gjykata ndėrkombėtare nėse nuk e shpallin fitues, sipas Dugollit nuk mund te ketė asnjė padi qė mund tė hedhė vendimin e Bordit tė AKM-sė.

Sido qė tė jetė, ne jemi tė gatshėm tė ballafaqohemi me ēdo vendim tė gjykatės” shtoi ai, njofton mė tutje gazeta.

I pyetur nga gazeta se a ėshtė e vėrtetė qė rusėt qėndrojnė prapa ofertuesit tė dytė, Dugolli shtoi se “informacionet qė i kemi, flitet pėr njė kompani me seli nė Londėr dhe me pronar kryesor njė izraelit qė ka aksione nė shumė vende tė botės”.

“Bordi nuk ka informata se kjo kompani ka diēka me Serbinė dhe pėr momentin kėto janė spekulime”, tha Dugolli pėr Kohėn Ditore.

Zyrtarėt e “Adi Nikelit” kanė akuzuar qeveritarėt nė Bordin e AKM-sė se “Alferoni” ėshtė shpallur fitues pėrkundėr ofertės gati 17 milionė euro mė tė lirė, pasi qė ka korruptuar kėta qeveritarė.

Nė njė shkrim tjetėr, “Koha Ditore” informon mė detajisht pėr kėto akuza tė kompanisė “Adi Nikel” ndaj qeveritarėve. Sipas zyrtarėve tė kėsaj kompanie, pėr tė fituar tenderin asaj i janė kėrkuar gjithsej 3 milionė euro - nga njė milion pėr ministrin Dugolli, pėr kryeministrin Kosumi dhe pėr AAK-nė. Kėto akuza mė pas janė demantuar nga ministri Dugolli dhe janė quajtur si shpifje dhe tė pavėrteta.

Ditė mė parė Kuvendi i Komunės sė Drenasit dhe Sindikata e Pavarur e Punėtorėve tė “Ferronikelit” kanė kėrkuar anulimin e tenderit me arsyetim se prapa blerėsit “Alferon” qėndrojnė kompani ruse dhe serbe.

Fati i tenderit tė “Ferronikelit” do tė varet nga vėrtetimi i historikut dhe i prejardhjes sė parave tė blerėsit tė ri “Alferon”. Vetėm pas kėsaj do tė vendoset pėr lidhje tė kontratės me “Alferonin” apo pėr ritenderim, kanė bėrė tė ditur zyrtarė ndėrkombėtarė nė Kosovė.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail