Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Terminal i ri nė Aeroportin e Prishtinės


Prishtinė,20 tetor 2006 — Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės, nė vazhdėn e modernizimit dhe krijimit tė kushteve sa mė tė mira pėr pasagjerėt, ka lansuar edhe terminalin e ri tė arritjes.

Ky terminal mundėson njė arritje sa mė tė lehtė tė pasagjerėve. Sipas drejtuesve tė Aeroportit, me kėtė terminal ėshtė mundėsuar qė, njėkohėsisht nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, tė mund tė kryhen procedurat pėr tre aeroplanė tė cilėt mund tė arrijnė nė tė njėjtėn kohė. Deri tani Aeroporti i Prishtinės ka mundur tė pranojė pasagjerėt e vetėm njė aeroplani.

Sipas drejtuesve tė Aeroportit kjo ėshtė bėrė me qėllim tė shtimit tė kapaciteteve tė tij, pėr shkak se ēdo ditė e mė shumė po shtohet numri i pasagjerėve tė cilėt kalojnė nga ky aeroport.

Me formimin e kėtij terminali janė zgjeruar kapacitet e arritjes pėr 468 metra katror, qė do tė thotė se ėshtė dyfishuar kapaciteti, gjė qė lejon qė njėkohėsisht tė pranohen tre aeroplanė, pėrderisa nė tė kaluarėn ka pasur kapacitet pėr vetėm njė aeroplan.

Hapjen e kėtij terminali e kanė pėrshėndetur edhe shefi i Shtyllės sė IV tė UNMIK, ministri i Transportit dhe Post-Telekomunikacionit dhe zyrtarė tė tjerė.

Sipas tyre, ky ėshtė edhe njė hap tjetėr drejt modernizimit tė kėtij aeroporti dhe krijimit tė parakushteve gjenerale pėr pajisjen me licencė ndėrkombėtare tė operimeve.

Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail