Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AKM: Deri mė 15 tetor tė bėhen pagesat pėr "NewCo"


Prishtinė, 8 tetor 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) njoftoi se tė gjithė fituesit e pėrkohshėm tė raundit tė tretė tė privatizimit janė kontaktuar dhe atyre u janė dhėnė informata tė hollėsishme pėr mėnyrėn se si tė kryejnė pagesat. Afati i fundit pėr pagesė pėr ndėrmarrjet e shitura pėrmes “spin-off”–it normal ėshtė 15 tetori 2004. Afati i fundit pėr pagesė pėr ndėrmarrjet e shitura pėrmes “spin-off”-it special ėshtė 22 tetori 2004. Pagesat e plota janė bėrė pėr gjashtė ndėrmarrje tė reja (NewCo).

AKM-ja i bėri kėto vlerėsime nė kohėn kur nė Kosovė po ngriten akuza kundėr kryetarit tė Bordit tė AKM-sė, Nikolaus Lambsdorff, se ai ėshtė duke sabotuar procedurat e nėnshkrimit tė kontratave pėr blerėsit e 16 ndėrmarrjeve nga raundi i tretė. Lambsdorff ditė mė parė ka kėrkuar nga shefi i UNMIK-ut njė autorizim me shkrim pėr nėnshkrimin e kontratave tė ndėrmarrjeve.

Sipas procedurave nė fuqi, pas shpalljes sė fituesit tė ndėrmarrjes, transferimi i pronės bėhet vetėm atėherė kur shefi i AKM-sė nėnshkruan kontratėn me blerėsin.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail