Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Emigrimi ndihmon zhvillimin ekonomik


Tiranė, 10 prill 2007 - Banka Botėrore do tė ndėrmarrė njė nismė tė re pėr emigrimin e organizuar tė qytetarėve nga Shqipėria drejt vendeve tė BE-sė. Shefi ekzekutiv i BB-sė pėr Evropėn dhe Azinė Qendrore, Pradeep Mitra prezantoi projektin “Emigrimi dhe remitancat”.

Sipas kėtij projekti, Shqipėria do tė dėrgojė emigrantė nė disa vende tė BE-sė, si Britania e Madhe, Greqia, Italia, etj. Sipas njė studimi tė bėrė nga BB-ja, emigrimi nga Shqipėria ėshtė nė pėrmasa tė mėdha dhe nė raport me popullsinė, Shqipėria renditet ndėr vendet me emigracion mė tė lartė nė botė. Nga tė mirat e kėtij emigrazioni ka pėrfituar economia shqiptare, ku dėrgesat e parave nga emigrantėt kanė zbutur varfėrinė nė familjet e tyre si dhe kanė ndikuar nė mbajtjen e njė valute tė fortė.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail