Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shėrbimi Doganor konfiskon 1300 kilogram ari


Prizren / Pejė, 14 dhjetor 2006 - Shėrbimi Doganor i UNMIK-ut, sė bashku me Administratėn Tatimore tė Kosovės, duke u mbėshtetur nė Memorandumin e Mirėkuptimit dje /e mėrkurė/kanė ushtruar njė kontroll nė qytetet e Pejės dhe Prizrenit. Ky aksion ka pas pėr qėllimin qė tė verifikojė prejardhjen e arit i cili tregtohet nė qytetet e Kosovės. Nė qytetin e Pejės ėshtė konfiskuar sasia mbi 90 kilogram ari, kurse nė qytetin e Prizrenit ėshtė konfiskuar sasia prej 33.5 kilogram. Sasia e konsiderueshme e arit qė ėshtė konfiskuar vlerėsohet afro 1.3 milion euro. Kurse taksat e papaguar vlerėson nė lartėsinė prej 300 mijė euro. Dogana dhe ATK dyshojnė se kjo sasi e arit ėshtė kontrabanduar nė mėnyra tė ndryshme gjatė kėtij vitit nė Kosovė.
Aksionet e tilla do tė organizohen edhe nė tė ardhmen dhe do tė pėrfshijnė tėrė territorin e Kosovės me qėllim qė tė sigurohen tė hyrat pėr buxhetin e konsoliduar tė Kosovės.

Ky ka qenė njė aksion i pėrbashkėt i Shėrbimi Doganor dhe ATK-sė, i mbėshtetur nga Shėrbimin Policorė i Kosovės, respektivisht stacionet Prizren dhe Pejė, tė cilėt kanė ofruar njė pėrkrahje tė madhe nė kėtė aksion.

Kjo mund tė jetė edhe njė paralajmėrim pėr tė gjithė tregtarėt e pandėrgjegjshėm se edhe nėse i shmangen kontrolleve kufitare institucionet tona kanė aftėsi dhe potencial tė mjaftueshėm pėr zbatimin e ligjit edhe brenda territorit tė Kosovės, njofton Departamenti i lajmeve pranė Shėrbimit Doganor tė UNMIK-ut

Radio Kosova / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail