Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Autostrada Durrės-Kukės kushton 500 milionė euro


Tiranė, 8 tetor 2006 - Konsorciumi amerikano-turk “Bechtel&Enka” do tė ndėrtojė pėr 418 milionė euro segmentin Rrėshen-Kalimash, pjesė e autostradės Durrės-Kukės-Morinė. Drejtoresha e pėrgjithshme e rrugėve nėnshkroi, nė emėr tė qeverisė shqiptare, me pėrfaqėsuesit e kompanisė amerikane “Bechtel”, Charles Redman dhe asaj turke, “Enka”, Ozger Inal, kontratėn pėr ndėrtimin e autostradės me katėr korsi dhe me njė tunel gjashtė kilometra tė gjatė. Me nėnshkrimin e djeshėm ndėrtimi i kėsaj autostrade bėhet kėshtu projekti mė i kushtueshėm i tė gjitha kohėrave nė Shqipėri. Nė total tė tri segmentet e autostradės Durrės-Kukės do tė kushtojnė rreth 500 milionė euro. Punimet pėr ndėrtimin e kėsaj rruge do tė financohen me fonde tė qeverisė shqiptare dhe me kredi tė institucioneve ndėrkombėtare.

Gjatė nėnshkrimit tė kontratės ishin tė pranishėm kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha, si dhe ambasadorja e SHBA-sė nė Tiranė, Marci Ries dhe ambasadori i Turqisė, Suphan Erkula.

Ministri i Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit tė Shqipėrisė, Lulzim Basha, tha se projekti ėshtė vlerėsuar nga konsulenca ndėrkombėtare me fizibilitet ekonomik, duke reduktuar nė mėnyrė tė ndjeshme kohėn e udhėtimit nė segmentin Durrės-Morinė, nga njė mesatare prej 6 orėsh e 10 minutash nė njė mesatare prej 2 orėsh.

“Ky projekt, i cili lidh Shqipėrinė me Kosovėn, Maqedoninė, Serbinė Jugore dhe rrjetin trans-evropian tė rrugėve, do tė pėrmirėsojė situatėn ekonomike tė zonave nga kalon, do tė stimulojė turizmin, ndėrtimin dhe shėrbimet, si dhe do tė pėrmirėsojė pozicionin konkurrues tė Portit tė Durrėsit”, tha Basha. Ministri u shpreh se rruga do tė ndėrtohet sipas parametrave tė njė shpejtėsie mesatare prej 100-120 km/orė, ndėrsa ndėrtimi i kėsaj vepre do tė gjenerojė vende pune pėr tė paktėn 1400 shqiptarė, dhe i tėrė projekti do tė jetė gati nė qershor tė vitit 2009.

Presidenti i kompanisė amerikane “Bechtel”, Charles Redman, u shpreh se kompania ushtron aktivitetet nė kėtė fushė prej 118 vitesh. Kjo kompani ka ndėrtuar rreth 22 mijė projekte nė 140 vende, ndėr tė cilat tunelin e La Manshit, i cili lidh brigjet e Francės me tė Britanisė, aeroportin e Hong Kongut etj. Ndėrsa kompani turke, “Enka” ėshtė mė e madhja nė sektorin turk tė ndėrtimit dhe shquhet nė fushėn e ndėrtimit tė TEC-ve, urave, rrugėve etj.

Pėr projektin e ndėrtimit tė autostradės Durrės-Prishtinė, nga ana e Kosovės ende nuk ka pėrfunduar as faza e fizibilitetit. Nė Ministrinė e Transporteve kanė deklaruar se nga ana kosovare do tė kushtojė rreth 920 milionė euro.

ECIKS / Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail