Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Tė brengosur pėr viza bullgare


Prishtinė, 16 janar 2007— Anėtarėsimi i Bullgarisė nė Bashkimin Evropian (BE), prodhuesve kosovarė u ka sjellė telashe. Komuniteti i biznesit tė Kosovės ėshtė shqetėsuar qė pas anėtarėsimit tė kėtij vendi nė BE, pėr ta vizituar Bullgarinė duhen tė jenė tė pajisur me viza. Kėta prodhues brengėn e tyre e kanė hapur edhe para shefit tė Zyrės bullgare nė Prishtinė, Nikolay Kolev. Ata kėrkuan qė Kolev tė jetė ndėrmjetėsues mes Kosovės dhe Ministrisė sė Jashtme bullgare, qė biznesmenėve kosovarė t'u lejohet sa mė lehtė marrja e vizave.

Por, Kolev ka kėrkuar qė afaristėt e tė dy vendeve ta bindin Qeverinė e Bullgarisė me punėn e tyre, nė mėnyrė qė mos tė hasin nė probleme pėr marrje tė vizave. "Nėse afaristėt osovarė dhe ata bullgarė e bindin Qeverinė e Bullgarisė se shkalla e bashkėpunimit tė tyre ėshtė e nivelit tė lartė, nė njė tė ardhme tė afėrt vizat bullgare mund tė merren edhe nė Prishtinė", tha Kolev.

Me ndėrmjetėsimin e Odės Ekonomike tė Kosovės (OEK) ėshtė arritur mundėsia e bisedimeve mes shefit tė Zyrės bulgare dhe afaristėve kosovarė. Ndėrsa tė dy palėt kanė diskutuar pėr mundėsinė e marrjes sė vizave nė Prishtinė, pa udhėtuar nė vendet fqinje pėr t'u pajisur me kėtė dokument.

Problemi mė i madh pėr afaristėt kosovarė ėshtė pasaporta e UNMIK-ut. Me kėtė dokument kosovarėt nuk kanė ku tė kėrkojnė vizat bullgare. Ndėrsa, ata qė janė tė pajisur me pasaporta tė Serbisė, mund tė konkurrojnė nė Shkup pėr pajisjen me kėtė vizė. Njė raport i Entit tė Statistikave tė Kosovės, i cili ėshtė publikuar, thuhet se kėmbimi mes Kosovės dhe Bullgarisė nė eksportimport ka dallime tė mėdha. Vetėm gjatė muajit nėntor tė vitit tė kaluar Kosova ka eksportuar mallra me vlerė prej 355 mijė euro nė kėtė vend.

Ndėrsa mallrat tė cilat Kosova i ka importuar nga Bullgaria, kapin shifrėn 3 milionė e 38 mijė euro, qė do tė thotė se vendi ynė ka eksportuar dhjetė herė mė pak sesa ka importuar. Por, edhe kryetari i OEK-ut, Besim Beqaj, ka kėrkuar nga komuniteti i biznesit tė bėjnė njė pėrgatitje pėrmes njė raporti, qė, sipas tij, OEK-u nė shkurt do tė udhėtojė pėr nė Bulgari dhe t'i bindė institucionet bulgare pėr rėndėsinė e kėtyre vizave.

"Nevojitet njė bashkėpunim mė i madh nė mes tė komunitetit tė biznesit, OEK-ut dhe Qeverisė sė Kosovės me institucionet ekonomike dhe politike tė Bullgarisė", tha Beqaj. Komuniteti i biznesit tė vendit ėshtė duke hasur nė vėshtirėsi pėr marrje tė vizave bullgare. Por, shefi i Zyrės bullgare kėrkon nga ky komunitet qė tė sqarojnė arsyet e tyre biznesore mes kėtyre dy vendeve. Ndėrsa, Kosova gjatė muajit nėntor 2006 ka eksportuar nė kėtė vend 10 herė mė pak sesa ka importuar.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail