Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AKM-ja pritet tė ndryshojnė rregullat e privatizimit


Sipas Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, aktualisht ėshtė duke u diskutuar pėr njė ndryshim tė mundshėm tė rregullave tė tenderit pėr privatizim

Prishtinė, 21 shtator 2005 - Qė nga koha e zhbllokimit tė privatizimit, nė fillim tė kėtij viti, Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ėshtė duke aplikuar njė rregull, tė panjohur mė parė, sipas tė cilit, konkurrentėt pėr ndėrmarrjet shoqėrore janė tė detyruara tė dorėzojnė nga dy oferta.

Pas hapjes sė raundit tė parė tė ofertave, AKM-ja mund t’i dijė emrat e ofertuesve, por nuk i publikon ato. Pėr dorėzimin e ofertės ofertuesi duhet tė jetė i regjistruar nė librin e ofertuesve tė mundshėm nė pajtim me rregullat nė fuqi. Ofertuesit e regjistruar qė e kanė dorėzuar ofertėn, e cila bėn pjesė nė tri ofertat mė tė larta (ose tė gjithė ofertuesit, nėse ekzistojnė tre ose mė pak ofertues) gjatė raundit tė parė tė ofertimit informohen pėr ēmimin mė tė lartė tė ofruar dhe ftohen pėr pjesėmarrje nė raundin e dytė tė ofertimit. Ofertuesit e kualifikuar nga raundi i parė kanė rastin qė gjatė raundit tė dytė t’i rrisin ofertat e tyre. Ky rregull ka ngjallur dyshime tė shumta te BSPK-ja, por edhe te pėrfaqėsuesit e qeverisė, tė cilėt mėsohet se kanė kėrkuar eliminimin e njėrit raund tė ofertimit.

“AKM-ja ėshtė duke diskutuar, dhe pritet t’i ndryshojė rregullat e tenderėve pėr privatizim, nė mėnyrė qė tė mbetet vetėm njė raund i dorėzimit tė ofertave,” thotė njė zyrtar i privatizimit brenda AKM-sė.

Ndėrkohė edhe kryetari i Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės, Bahri Shabani, u shpreh: “Kemi kėrkuar nė mbledhjet e shkuara tė bordit qė tė mbetet vetėm njė raund i dorėzimit tė ofertave, kurse nga pėrfaqėsuesit e AKM-sė ėshtė premtuar se kjo mund tė ndodhė”.

Ndėrsa nė Shtyllėn e Katėrt tė UNMIK-ut, Mechild Henneke, zyrtare pėr informim, tha se kjo ėshtė njė ēėshtje, me tė cilėn duhet tė merret Bordi i AKM-sė nė mbledhjen e ardhshme.

Ndėrsa kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Ismail Kastrati, thotė se tenderėt e privatizimit me dy raunde ofertimi, mė shumė i ngjajnė njė konkursi. Sipas tij, AKM-ja nė njėrėn anė ka bėrė njė hap pėrpara nė drejtim tė transparencės, por nė anėn tjetėr e ka devijuar procesin e privatizimit. “Ėshtė e panevojshme qė tė ofertojnė dy herė blerėsit pėr njė ndėrmarrje. Duhet tė ketė njė raund tė ofertimit,” pėrfundon Kastrati.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail