Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Privatizimi shkakton pakėnaqėsitė e para

PRISHTINĖ, 17 KORRIK 2003 – Shpallja e pardjeshme e fituesve tė pėrkohshėm tė tenderėve pėr grupin e parė tė ndėrmarrjeve kosovare ka ngjallur nė Kosovė reagime tė llojllojshme. BSPK-ja ka kritikuar procesin e vlerėsimit tė kėtyre ndėrmarrjeve si “qesharak” dhe “joligjor” dhe ka kėrkuar mbajtjen e mbledhjes urgjente tė Qeverisė sė Kosovės me qėllim tė anulimit tė shitjeve tė bėra. Pėr BSPK-nė indikativ ka qenė nė veēanti rasti i eliminimit tė punėtorėve tė “Montazhės”, pėr arsye se oferta e tyre ishte vetėm pėr rreth 1000 euro mė e ulėt se e blerėsit me shifrėn P 08. Drejtori aktual i “Montazhės” ka deklaruar pėr mediat kosovare se nėse nuk do tė anulohet blerja, ai do tė ankohet edhe nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės.

Pėrfaqėsues tė Odės Ekonomike tė Kosovės kanė vlerėsuar si tė rėndėsishėm privatizimin e ndėrmarrjeve tė para edhe pėrkundėr faktit se vlerat pėr tė cilat janė shitur kėto ndėrmarrje kanė qenė mjaft tė ulėta. Por, pėrparėsia qėndron nė faktin se kėto ndėrmarrje janė blerė nga vet shqiptarėt dhe qė kapacitetet e prodhimit vendor janė ruajtur, vlerėsojnė mė tutje pėrfaqėsuesit e OEK-ut.

Procesi i privatizimit nė Kosovė ka filluar kohė mė parė, pas shumė vėshtirėsive juridike qė ishin paraqitur nė periudhėn e pasluftės. Pėr privatizimin e gjashtė ndėrmarrjeve tė para nė Kosovė kanė konkurruar gjithsejt 22 blerės tė interesuar. Nga shitja e kėtyre ndėrmarrjeve AKM-ja ka realizuar tė hyra nė vlerė prej 4,6 milionė euro.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail