Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Jakupi: Marrėveshja me Shqipėrinė shumė e rėndėsishme

Intervistė me Ali Jakupin, ministėr i ekonomisė nė Qeverinė e Kosovės, lidhur me Marrveshjen e tregtisė sė lirė me Shqipėrinė.

Cila ėshtė rėndėsia e marrveshjes pėr tregtinė e lirė mes Kosovės dhe Shqipėrisė?

Rėndėsia ėshtė shumė e madhe. Sė pari, ėshtė kjo marrveshja e parė qė nėnshkruhet mes kėtyre dy vendeve. Sė dyti, ėshtė njė hapje pėr tregti tė lirė me vendet e rajonit, qė do tė thotė se Kosova mund tė jetė partner i barabartė sa i pėrket tregtisė sė lirė me vendet e rajonit. Sė treti, shumė qartė theksohet se cfarė mund tė hyjė nė njė marrveshje tė kėtillė. Dhe sė fundi, kjo marrveshje e ka rėndėsinė e vet edhe nga aspekti i integrimeve mė tė fuqishme tė Kosovės.

Zoti ministėr, mė thuani mė konkretisht, cfarė do tė thotė kjo pėr ekonominė dhe biznesin kosovar?

Kjo do tė thotė njė hapje pėr ekonominė dhe biznesin kosovar nė rajon. Mbyllja e deritanishme nė njė guacė, si njė pikė e zezė, eliminohet. Ne tashti kemi mundėsi qė tė bėjnė kėmbime institucionale me Shqipėrinė, qė do tė thotė se e kanė mbėshtetjen edhe tė ligjit. Nė kėtė mėnyrė kemi njė hapje me tregun shqiptar, i cili pėr ne ėshtė shumė me rėndėsi. Por edhe Kosova, ėshtė treg i rėndėsishėm pėr Shqipėrinė. Jemi duke vepruar qė tė arrijmė marrveshje tė ngjashme edhe me vendet tjera tė rajonit.

Cilat janė tė rejat qė sjellė kjo marrveshje?

Tė rejat janė se janė specifikuar produktet dhe listat e mallrave qė do tė shkėmbehen. E reja tjetėr ėshtė se hapen rrugė tė reja tė bashkėpunimit, qoftė nė aspektin e biznesit ose me mbarjten e pėrvojave nga njė vend nė tjetrin.

Kjo ėshtė marrveshja e parė e Kosovės me ndonjė vend tjetėr, por me siguri qė parashikohen bisedime dhe marrveshje edhe me vendet tjera tė rjaonit?

Gjithsesi, ne tashti presim tė arrijmė marrveshje me Maqedoninė. shpresojmė se sė shpejti do tė hyjmė nė negociata me Bosnje-Hercegovinėn, Kroacinė, Slloveninė, e madje edhe me Turqinė.

A keni pasur ndonjė kontakt konkret me kėto vende?

Me Slloveninė kemi pasur. Ndėrkohė qė biseda fillestare kemi pasur edhe me Kroacinė. Poashtu Unmiku i ka shkruar njė letėr mė parė edhe Bosnje-Hercegovinės. Me Maqedoninė e kam shtruar kėtė problem edhe pėrsonalisht gjatė njė vizite qė zhvillova nė kėtė vend. Me Turqinė poashtu ekzistojnė interesa tė ndėrsjella, por ende nuk kemi hyrė nė biseda konkrete. Pra me tė gjitha kėto vende kemi njė lloj kontakti tė drejtė apo indirekt.

Si qėndrojnė punėt me Serbinė?

Punėt kėtu janė pak mė specifike. Ata nė bazė tė Rezolutės 1244 mendojnė se Kosova ėshtė territor i tyre. Fatkeqėsia ėshtė se importet mė tė mėdha, rreth njė e katėrta, kanė qenė prej Serbisė. Problemi ėshtė se nė Kosovė i kemi tri nivele tė tarifave doganore. Ndoshta nė bisedat teknike kjo do tė jetė edhe njė prej cėshtjeve qė do tė trajtohet mes Prishtinės dhe Beogradit, sepse Serbia nė qoftė se e dėshėron tregun e Kosovės duhet tė pranojė edhe mallrat kosovare - si njė partner i barabartė.

ECIKS / DWELLE (Bahri Cani)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail