Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qehaja: Kosova nuk ka dorėzuar asnjė projekt nė BEI


Banka Evropiane pėr Investim - BEI pritet tė japė mbi 30 milionė euro kredi pėr sektorin publik kosovar vetėm gjatė vitit tė ardhshėm

Prishtinė, 6 qershor 2005 - Kosova nuk ka dorėzuar asnjė projekt pėr financim nė Bankėn Evropiane tė Investimeve (BEI), ndėrkaq, sipas zyrtarėve tė qeverisė, lėshimi i ndonjė kredie nga kjo bankė mund tė ndodh vetėm vitin e ardhshėm.

“Ende nuk ėshtė dėrguar asnjė projekt nė Bankėn e Investimeve, dhe as qė pritet tė dėrgohet ndonjė sė shpejti”, pohon Driton Qehaja, kėshilltar pėr ēėshtjet ekonomike i kryeministrit tė Kosovės.

Ai thotė se ende ėshtė duke u biseduar me pėrfaqėsuesit e BEI-sė, mė shumė nė aspektin teknik se si do tė pėrfitohen kreditė.

“Jemi duke diskutuar me pėrfaqėsues tė BEI-sė. Para pak ditėsh kanė qenė tre pėrfaqėsues tė BEI-sė dhe kemi biseduar pėr tė gjitha mundėsitė qė i ofrohen Kosovės nga ky institucion financiar”, thotė Driton Qehaja.

“Do tė hartohen 3-4 projekte deri nė fund tė vitit dhe tė dorėzohen nė BEI pėr financim. Sipas bisedimeve qė kemi pasur me BEI-nė, pėr secilin projekt, kjo bankė mund tė jap kredi nga 7-10 milionė euro pėr secilin projekt”, deklaron kėshilltari pėr ēėshtjet ekonomike nė qeveri.

Ndėrkohė, kredia e parė qė do tė lėshohet, do tė shkojė nė sektorin publik, pėrkatėsisht pėrfitues tė parė do tė jenė ndėrmarrjet publike.

Ndėrkohė, pėrfaqėsuesja e Bankės Evropiane pėr Investime, Grammatiki Tsingon ka thėnė se paratė qė Kosova do marrė nga ky institucion pėrmes kredisė, do tė kenė njė interes prej 2,5 pėr qind nė vit.

Banka e Investimeve ėshtė institucion financiar i Bashkimit Evropian, dhe ėshtė themeluar 50 vite mė parė, me seli nė Strasburg. Pėrfitues tė mjeteve tė kėsaj banke janė vetėm qeveritė e shteteve anėtare, kurse nė rastin e Kosovės ėshtė bėrė pėrjashtim.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail