Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kryeministri pėruroi banesat e renovuara nė Prishtinė


Prishtinė, 16 prill 2004 - Kryeministri Bajram Rexhepi, i shoqėruar nga ministrat Bexhet Brajshori, Ethem Ceku, si dhe nga zėvendėsadministratori Charles Brayshaw dhe pėrfaqėsuesit e vendeve tė Quint-it pėruruan tė ejten kompleksin e renovuar tė banimit nė “Ulpianė” tė Prishtinės e cila ishte dėmtuar gjatė protestave tė 17 dhe 18 marsit, njofton Zyra pėr Informim e Kryeministrit.

Riparimi i kompleksit tė banesave me serbė ėshtė bėrė nga fondi i Qeverisė sė Kosovės.

Me rastin e pėrurimit tė objektit tė renovuar, kryeministri Rexhepi u shpreh se pas dy javėsh punė po bėjmė pėrurirmin solem tė kėsaj ndėrtese, e cila dy javė mė parė i ka ngjarė njė godine tė djegur sikurse nė Irak, ndėrsa sot ajo ėshtė e gatshme pėr banim.“Me renovimin e kėtij objekti Qeveria e Kosovės dėshmon gatishmėrinė pėr tė marrė pėrgjegjėsi dhe kompetenca. Por, ky ėshtė vetėm njė hap i parė, ndėrsa brenda dy javėsh do tė fillojė riparimi edhe i shtėpive tė djegura nė qyetet tjera tė Kosovės. Sa i pėrket kishave dhe monumeteve tjera fetare do tė bėhet njė vlerėsim i veēantė nė bashkėpunim me ekspertėt ndėrkombėtarė dhe mė pastaj do tė bėhetė riparimi i tyre”, theksoi kryeministri Rexhepi.

Me kėtė rast kryeministri Bajram Rexhepi gjithashtu u shpreh se ėshtė i domosdoshėm integrimi I pjesėtarėve tė minoritetit serb nė shoqėrinė e Kosovės dhe se ata duhet ta kuptojnė se problemet e tyre nuk do tė zgjidhen nė Beograd, por nė Prishtinė, thuhet nė fund tė komunikatės.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail