Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Intensifikohet bashkėpunimi ekonomik Kosovė-Kroaci


Prishtinė, 12 mars 2007 - Kosova ėshtė nė rrugė tė mirė pėr implementimin e plotė tė marrėveshjes pėr tregti tė lirė me Kroacinė ndėrsa ky shtet sė shpejti do tė hapė njė Zyre Ndėrlidhėse nė Prishtinė, ka potencuar sot ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Bujar Dugolli, nė Forumin ekonomik Kroaci-Kosovė qė po mbahet nė Prishtinė.

Edhe udhėheqėsi i delegacionit tė afaristėve nga Kroacia, sekretari i shtetit, Vlladimir Vrankoviq, potencoi se shteti kroat ka vendosur qė ta hap Zyrėn ndėrlidhėse tė Kroacisė, pėr tė cilėn tha se “shpresojmė qė brenda disa muajve tė jetė edhe ambasadė”.

“Ne dėshirojmė qė sa mė shpejt tė funksionalizohet kjo zyrė qė pėrfaqėsuesit e bizneseve t’i kryejnė shėrbimet e tyre nė Prishtinė dhe tė mos kenė nevojė tė udhėtojnė jashtė kufijve tė Kosovės”, tha.

Forumi Kosovė-Kroaci synon tė intensifikojė bashkėpunimin ekonomik mes dy vendeve, ndėrsa kėtė bashkėpunim e ka pėrkrahur edhe shefi i UNMIK-ut, Joachim Ruecker, i cili theksoi se Kosova ėshtė vend i hapur pėr investitorė tė interesuar.

ECIKS / Telegrafi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail