Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosmocell i gatshėm pėr fillimin e punės


Prishtinė, 9 shkurt - Kompania fituese e tenderit tė telefonisė mobile "Kosmocell", e cila pėrbėhet nga konzorciumi italianoamerikan ( CSC, Omni dhe Eurotel), qė ka 50 pėr qind tė aksioneve, dhe kompanitė vendore "Dukagjini" dhe "Kujtesa", do ta shfrytėzojė prefiksin e shtetit italian, i cili do tė jetė +39374. Arbėr Arifi, pronar I kompanisė "Kujtesa", tha se, sipas marrėveshjes sė konzorciumit, menaxhmenti italiano-amerikan e ka pėr obligim t'i bėjė investimet. "Kompanitė e huaja nė konzorcium do tė sigurojnė kapitalin pėr investimet, prefiksin, numeracionin, kodin dhe romingun. Po ashtu, ata i kanė siguruar edhe paratė e licencės", tha Arifi. Sipas tij, me ofertėn ėshtė dorėzuar edhe garancia bankare. Sipas Ligjit pėr telekomunikacion, operatori i dytė me operatorin ekzistues duhet tė kenė ndėrlidhje mes vete qė trafiku tė mos bėhet nė mėnyrė internacionale dhe tė shtrenjtė. Sipas Arifit, thirrjet prej "Kosmocell" nė "Vala" do tė jenė mė tė shtrenjta se thirrjet "Kosmocell"-"Kosmocell". "Ne nuk jemi tė obliguar qė tė kemi bashkėpunim me operatorin ekzistues nė koordinim tė ēmimeve dhe nuk do tė kemi kurrfarė marrėveshje me 'Valėn'", tha Arifi. Sipas tij, sa pėr fillim do tė investohen 200 milionė euro, duke pėrfshirė edhe licencėn, si dhe do tė punėsohen 550 punėtorė. "Janė duke u bėrė pėrgatitjet qė projekti tė fillojė tė implementohet". Anton Berisha, kryetar i Bordit tė Autoritetit Rregullator tė Telekomunikacionit (ART), tha se deri nė zgjedhjen e kodit Kosova do t'i shfrytėzojė prefikset e huaja. Berisha nuk ka dashur tė komentojė se si do tė funksionojnė dy operatorėt mes vete "Vala" dhe "Kosmocell".

"Pėr kėtė punė ėshtė herėt tė flitet, ende nuk ka pėrfunduar tenderi, kompania ėshtė shpallur kompania e preferuar e jo fitues", tha Berisha. Ai shtoi se nė momentin kur bėhet pagesa dhe pėrfundojnė procedurat e tjera teknike, atėherė mund tė komentohet kjo ēėshtje". Pėrfaqėsuesit e konzorciumit "Kosmocell" premtojnė se do tė jenė ndėr kompanitė e rralla nė Evropė qė do tė ofrojnė shėrbime tė katėrfishta, Internet, Voip, telefoni mobile dhe video, e cila do tė jetė me njė paket ", tha Arbėr Arifi, pronar i kompanisė "Kujtesa".

ECISK / Gazeta Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail