Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Konkurrencė e ashpėr pėr linjat ndėrurbane


Prishtinė, 12 shkurt 2004 - Njė konkurrencė e ashpėr qė shpesh pėrfundon edhe me kacafytje dhe ngatėrresa, po zhvillohet qė prej dy vjetėsh ndėrmjet gjashtė kompanive private tė Ferizajt pėr transportin e udhėtarėve, “Kosovatransit” dhe pronarėve tė furgonėve nė anėn tjetėr.

Dy vite mė parė, brenda pak muajsh, u paraqitėn njėra pas tjetrės kompani pėr transportin e udhėtarėve me mbi 300 vetura luksoze ngjyrė portokalli tė regjistruara si taksi. Mirėpo pėr shkak tė numrit tė madh nė raport me numrin e banorėve, ndėrmarrjet i kanė hyrė njė rivaliteti deri nė pengimin e njėri-tjetrit nė punė.

Konkurrenca gjithashtu ka sjellė rėnien e punės dhe pėrfitimeve nga veprimtaria e taksisė, por firmat nuk jepen. Ato janė tė bindura se disa prej tyre do tė eliminohen vetvetiu, ndėrkaq pronarėt nuk janė shumė tė disponuar tė flasin pėr rivalitetin.

“Mund tė largohesh nga puna nėse shefi heton se po flet me ndonjė koleg tė firmės rivale, e tė mos flas pėr tė tjerat”, thotė nė kushte anonimiteti, njė shofer taksie. “Tė them tė drejtėn, ka ditė kur nuk fitoj mė shumė se 2-3 euro gjatė turnit prej 10 orėsh, por nuk kam zgjidhje tjetėr”, u ankua shoferi.

Ndėrkaq, jo rrallė, madje edhe nė formė protestash, ndėrmarrja publike “Kosovatrans” e Ferizajt ėshtė ankuar pėr konkurrencė tė padrejtė sidomos tė furgonėve nė linjat ndėrurbane. Kjo ndėrmarrje ka humbur nė konkurrencė me taksitė edhe nė linjat brenda Ferizajt. Njė linjė urbane autobusi, qė do tė pėrshkonte rreth e qark qytetin e Ferizajt, u ndėrpre vetėm disa ditė pasi nisi punėn, meqė taksitė u treguan shumė mė tė shkathėta nė raport me udhėtarėt.

Mirėpo autoritetet qė merren me zbatimin e ligjit, thanė tė martėn se sė shpejti pritet tė vihet rend nė transportin e udhėtarėve. Ligji pėr komunikacionin rrugor, i miratuar kohė mė parė nga Kuvendi i Kosovės, pritet tė nėnshkruhet deri nė fund tė marsit nga PSSP dhe tė hyjė nė fuqi.
“Ligji kėrkon qė drejtuesi i taksisė tė jetė i licensuar, tė ketė patentė sė paku dy vjet, qė automjeti tė jetė nė gjendje tė mirė teknike, kurse secila kompani duhet tė ketė ngjyrė tė veēantė pėr automjetet e veta”, shpjegoi inspektori i trafikut nė Ferizaj, Hajrush Leka.
Inspektorati i trafikut nė Ferizaj gjithashtu ka bėrė tė ditur se ligji do tė pėrjashtojė furgonėt si taksi nė linjat ndėrurbane, ndėrsa taksitė do tė marrin leje pėr transport tė udhėtarėve vetėm nė njė linjė.

ECIKS/Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail