Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Riaktivizohet pas pesė vjetėsh kompleksi industrial "Trepēa"


Mitrovicė, 4 gusht 2005 - Kompleksi industrial Trepēa, dikur gjiganti ekonomik i Kosovės, ėshtė riaktivizuar pas pesė vjetėsh. Nė dy minierat e Trepēės ka filluar prodhimi i mineraleve, ka konfirmuar pėr mediat menaxheri i Trepēės pėr pjesėn veriore, Jovan Dimkiē. Sipas tij, kėto dy miniera janė fitimprurėse, dhe nė muajt e parė tė prodhimit pritet tė nxirren 50-60 mijė tonė minerale, ndėrsa mė vonė rreth 100 mijė tonė. Dimkiē tha se pėr njė vit pret qė tė realizohen 5 milionė euro. Rinovimi i infrastrukturės nė miniera, rrugėt e bartjes dhe sistemi i ventilimit janė bėrė me mjetet e ndara nga buxheti i Kosovės. Menaxheri i Trepēės pėr pjesėn veriore, Jovan Dimkiē, ka paralajmėruar se pėr njė muaj do tė fillojė prodhimi nė repartet pėr pėrpunimin e mbeturinave tė grumbulluara nė kuadėr tė Metalurgjisė sė Plumbit nė Zveēan. Zyrtarė tė Ministrisė sė Minierave dhe Energjetikės kanė pohuar se nė minierėn e Stan Tergut nė rrethinėn e Mitrovicės ka filluar testimi i prodhimit tė koncentratit tė mineraleve. Shyqyri Kelmendi, nga Ministria e Minierave, ka thėnė se nėse testimi ėshtė i suksesshėm, prodhimi do tė fillojė nga fundi i muajit gusht.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail