Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BERZH-i kėrkon projekte konkrete nga kosovarėt


Prishtine, 16 mars 2007 - Zyrtarėt e Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim gjatė njė takimi tė sotėm me afaristėt kosovarė, qė ėshtė mbajtur nė Odėn Ekonomike tė Kosovės, kanė kėrkuar nga komuniteti i biznesit tė jetė mė aktiv nė paraqitjen e projekteve konkrete.

Zyrtari i BERZH-it, Kenji Nakazawa, ėshtė shprehur para komunitetit tė biznesit, se kjo bankė ėshtė prezente nė mėnyrė aktive qė prej disa vitesh nė Kosovė, “mirėpo ėshtė shumė e rėndėsishme qė biznesi tė ketė projekte konkrete dhe tė realizueshme”. Nakazawa kėrkoi projekte konkrete nga afaristėt, nė mėnyrė qė t’ju lejohen fonde nga kjo bankė.

Ndėrkaq kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Besim Beqaj, ka deklaruar se pret aktivizimin e komunitetit tė biznesit nė kėtė drejtim: “Nė tė ardhmen presim qė komuniteti i biznesit tė jetė mė aktiv nė paraqitjen e projekteve konkrete”, tha ai.

Ne, siē u shpreh Beqaj, u morėm vesh me BERZH-in qė OEK-u tė koordinojė komunikimin me biznesin nė mėnyrė qė edhe ata tė kenė mė tė lehtė, por edhe BERZH-i tė ketė njė komunikim tė drejtpėrdrejt me neve pėrmes biznesit”.

Biznesmenėt kosovarė me kėtė rast janė njoftuar pėr sektorėt pėr tė cilat mund tė sigurohen fondet dhe pėr procesin e paraqitjes sė kėrkesės.

ECIKS / Telegrafi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail