Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AKM aksioner i tė gjitha ndėrmarrjeve publike


Prishtinė, 1 dhjetor 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) do tė ketė nė ēdo ndėrmarrje publike njė bord mbikėqyrės. Ky proces i instalimit tė kėtyre bordeve po bėhet nė kuadėr tė korporatizimit tė ndėrmarrjeve publike. Ky bord, sipas zyrtarėve tė AKM-sė do tė pėrbėhet nga kuadro jashtė ndėrmarrjes dhe nuk ka kompetenca vendimmarrėse, por luan rolin e mbikėqyrėsit dhe u raporton institucioneve tė larta vetėqeverisėse.

Sipas AKM-sė, qeverisja koorporative qė ėshtė vendosur tė instalohet nė ndėrmarrjet publike nėnkupton aksionerin, bordet e drejtorėve dhe menaxhmentin e ndėrmarrjes. Aksioneri, i cili pėr momentin ėshtė AKM-ja, do t’i japė pėrgjegjėsi dhe kompetenca bordit tė drejtorėve, si organ mė i lartė nė ndėrmarrje, i cili edhe merr vendime strategjike pėr ndėrmarrjen. Kurse bordi i drejtorėve, sipas AKM-sė, do tė ketė sė paku 3 anėtarė dhe ata zgjidhen nga AKM-ja, kurse nė tė do tė ketė edhe anėtarė vendorė.

Ndėrkohė, ekzekutivi i vendit shpreh shqetėsimin pėr kėtė strukturė udhėheqėse, menaxhimin si dhe rolin e cunguar tė bordit mbikėqyrės nė procesin e korporatizimit. “Gjithashtu, pėrshkrimet e detyrave tė bordit tė drejtorėve tė ndėrmarrjeve dhe tė bordit mbikėqyrės si dhe baza legale e veprimit dhe e zgjedhjes sė kėtyre bordeve le shumė hapesirė pėr pėrmirėsim, si dhe pėr shpjegime mė tė plota dhe tė detajuara profesionale”, thotė qeveria nė komentet e saja.
Qeveria madje shpreh dyshim nėse AKM-ja e ka tė drejtėn pėr tė kryer kėtė proces tė korporatizimit. Ajo thotė se nė bazė tė rregullores sė UNMIK-ut 2002/12 neni 6, AKM-sė i jipet autoritet i plotė pėr transformimin e ndėrmarrjeve nė korporata, mirėpo kjo bazė ligjore, sipas saj, ėshtė jo e plotė pėr t'u dhėnė pėrgjigje procedurave dhe fazave tė realizimit tė kėtij procesi.

Ajo shpreh brengosje pėr bashkėpunimin qė do tė ketė UNMIK-u dhe institucionet vendore nė procesin e korporatizimit dhe kjo vjen pas pėrvojės jo tė mirė me menaxhmentin e kaluar, problemeve dhe ballafaqimeve tė mėdha qė ndodhėn nė mes UNMIK-ut dhe institucioneve vendėse pėrsa i pėrket vazhdimit tė njė procesi gjithashtu tė rėndėsishėm-privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore.

"Pėrkundėr domosdoshmėrisė sė procesit tė korporatizimit, ne si institucione tė pėrkohshme vetėqeverisėse (IPVQ) shprehim dyshimin tonė pėr rolin e paqartė tė IPVQ-ve nė tėrė kėtė proces", thotė qeveria e Kosovės nė komentet e saja dėrguar AKM-sė.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail