Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Priebe: Ka pėrparim tė madh nė Kosovė


Prishtinė, 31 mars 2006 - Reinhard Priebe, drejtor pėr Ballkanin Perėndimor nė Komisionin Evropian tha tė mėrkurėn nė Prishtinė se krahasuar me katėr vitet e mėparshme, ekziston njė pėrparim i madh nė Kosovė dhe se institucionet kosovare (IPVQ), nė bazė tė kompetencave shtesė, kanė ngritur kapacitet e tyre duke kryer mė shumė punė, nė krahasim me administratėn ndėrkombėtare.

Kėto komente Priebe i bėri gjatė njė takimi me gazetarė, pas konferencės sė nėntė tė Mekanizmit Pėrcjellės tė Procesit tė Stabilizim Asociimit tė Kosovės me Bashkimin Evropian, i cili pėr herė tė parė ėshtė bashkėkryesuar nga kryeministri Agim Ēeku.

Priebe tha se takimi i sotėm nuk ishte takim ku merren vendime tė madha politike por ėshtė takim ku jepen detyra konkrete. “Jam shumė i lumtur tė shoh se Qeveria ka njė vetėdije tė lartė se ēfarė duhet tė bėjė, drejt perspektivės evropiane dhe cilat janė standardet tė cilat nevojiten pėr zgjidhjen e statusit”, tha Priebe.

“Te kabineti i qeverisė sė re kemi parė njė pėrkushtim tė qartė dhe ka njė politikė tė fokusuar nė ekonomi dhe strategjinė e saj, qė ėshtė ēėshtje shumė me rėndėsi”, tha Priebe, i cili shtoi se nuk ka ndonjė strategji tė veēantė pėr integrimin e Kosovės nė BE, ngase strategjia ėshtė e njėjtė pėr tėrė rajonin, dhe se ajo ėshtė perspektiva evropiane.

ECIKS / KosovaLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail