Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria: tė mos ndryshohet projektligji pėr huazime afatgjata


Prishtinė, 6 maj 2004 -Qeveria e Kosovės pėrmes njė letre qė i ka dėrguar kryetarit tė Kuvendit, Nexhat Dacit, kėrkoi qė komisionet parlamentare tė mos ndėrhyjnė nė esencėn e projekligjit pėr marrėveshjet financiare ndėrkombėtare. Kjo kėrkesė e qeverisė ėshtė konfirmuar tė martėn pas mbledhjes sė Kryesisė sė Kuvendit nga zėdhėnėsi i legjislativit, Sherif Konjufca. Projekligji pėr marrėveshjet financiare ndėrkombėtare, ose siē quhet nė praktikė projektligji pėr huazime afatgjata, ėshtė konsideruar nga ekspertėt e ekonomisė si hapi i parė pėr rimėkėmbjen ekonomike tė vendit. Esenca e kėtij ligji ėshtė qė Kosovės t'i mundėsohet afrimi me institucionet financiare ndėrkombėtare dhe tė krijohet mundėsia e marrjes sė kredive tė jashtme pėr financimin e projekteve tė karakterit publik afatgjatė. Ky projektligj ėshtė hartuar nė bashkėpunim tė ngushtė midis qeverisė dhe Shtyllės IV tė UNMIK-ut dhe gėzon njė pėrkrahje tė madhe nga organizmat ndėrkombėtarė nė Kosovė. Institucionet ndėrkombėtare me presionin e Paktit tė Stabilitetit janė pajtuar qė Kosovės t'i mundėsohen kreditė me afat tė gjatė. Statusi i pazgjidhur politik ka pamundėsuar marrjen e kredi tė jashtme pėr financimin e projekteve kapitale. Nėpėrmes kėtij ligji pritet tė mbulohet boshllėku i zvogėlimit tė donacioneve tė huaja. Ky ligj i aprovuar nė parim nga deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, ėshtė bėrė objekt diskutimi nė sesionin e fundit plenar tė Kuvendit tė Kosovės dhe me kėrkesėn e deputetėve tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) qė aktualisht pėrbėjnė shumicėn nė Kuvend, ėshtė rikthyer pėr rishqyrtim. Projekligji pėr marrėveshjet financiare ndėrkombėtare qė ėshtė hartuar qeveria, ėshtė cilėsuar si shumė i rėndėsishėm pėr fazėn nė tė cilėn po kalon vendi. Deputetėt e Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK), partisė sė dytė parlamentare, rikthimin nė shqyrtim tė mėtejshėm e kanė cilėsuar tė motivuar politikisht dhe jo pėr arsye juridike.

ECIKS/Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail