Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BE dhuron 20 milionė euro pėr sektorin e mbeturinave


Prishtinė, 6 tetor 2006 - Financuesi mė i madh nė sektorin e mbeturinave nė Kosovė, Bashkimi Evropian (BE), pėrmes Agjencisė Evropiane pėr Rindėrtim (AER), do tė shpenzojė nė katėr vitet e ardhshme edhe 15 deri nė 20 milionė euro pėr pėrmirėsimin e trajtimit dhe zgjerimit tė rrjetit tė grumbullimit tė mbeturinave nė Kosovė. Bashkimi Evropian, nėpėrmes AER-it, nė shtatė vitet e fundit ka financuar afro 30 milionė euro nė projekte tė ndryshme, pėrfshirė ndėrtimin e deponive tė reja me pajisje pėrcjellėse, kamionė pėr grumbullimin e mbeturinave, kontejnerė, etj.

Alan Brown, pėrfaqėsues i AER-it, tha se sektori i mbeturinave nė Kosovė ka qenė shumė i pazhvilluar, prandaj nėpėrmes kėtij projekti synohet qė tė mbėshteten ndėrmarrjet komunale nė rajonet e Prishtinės, Prizrenit, Pejės, Mitrovicės, Gjakovės, Ferizajt dhe Gjilanit, nė mėnyrė qė ato t'i pėrmirėsojnė shėrbimet e tyre.

Tė shtatė kompanitė rajonale pėr grumbullimin dhe trajtimin e mbeturinave kanė prezantuar tė enjten planet e tyre pėr kėtė lėmi, nė tė cilėn BE-ja do tė shpenzojė miliona euro nė katėr vitet e ardhshme - 2006-2010.

Ndėrsa Jean Tilly nga kompania kėshilluese EPTISA, tha se aspekti kryesor i kėtij investimi do tė jetė zgjerimi i shėrbimeve pėr grumbullimin e mbeturinave nga 40 pėr qind sa ėshtė pėrqindja aktualisht, nė vitin 2010 tė rritet nė 80 pėr qind.

"Synimi ynė ėshtė qė tė arrihet nė 100 pėr qind, por kjo nuk mund tė bėhet deri nė vitin 2010, pėr shkak tė infrastrukturės rrugore e cila nuk ėshtė nė gjendje tė mirė", tha ai.

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail