Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

U finalizua MTL me MaqedoninėPrishtinė, 28 qershor 2005 - Tė martėn nė Prishtinė ėshtė bėrė finalizimi i Marrėveshjes pėr Tregti tė Lirė (MTL) ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė. Kjo marrėveshje do tė jetė nė interes tė stabilizimit, zhvillimit dhe bashkėpunimit nė fushėn e tregtisė ndėrmjet dy vendeve, thanė zėvendėskryeministri Maqedonas Minēe Jordanov dhe ministri i Tregtisė dhe Industrisė Bujar Dugollit.

Ndėrsa zv/ kryeadministratori, Lari Rosin, i pranishėm nė takim, e ka vlerėsuar arritjen e kėsaj marrėveshjeje.

“Sapo kemi pėrfunduar njė bisedė tė suksesshme pėr tė finalizuar marrėveshjen e tregtisė sė lirė ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė. Ne kemi arritur pajtim nė tė gjitha elementet e kėsaj marrėveshjeje tė tregtisė”, ka thėnė Rosin.

Duke shprehur kėnaqėsinė lidhur me arritjen e mirėkuptimit pėr marrėveshjen e tregtisė sė lirė, zv/kryeministri maqedonas Minēe Jordanov tha se kjo do tė jetė nė interes tė mbarė Ballkanit pėr stabilizim dhe asociim tė proceseve.

“Ky ėshtė njė hap i vogėl por shumė i rėndėsishėm pėr pėrmirėsimin e marrėdhėnieve politike, ekonomike ndėrmjet tė dy vendeve dhe kjo marrėveshje e tregtisė sė lirė shpreh zhvillimin optimal tė interesave ekonomike tė tė dy vendeve”, ka thėnė Jordanov.

Arritjen e marrėveshjeve bilaterale, ministri i Tregtisė dhe Industrisė Bujar Dugolli e vlerėson si plotėsim tė standardeve pėr Kosovėn.

“Kjo ėshtė edhe njė hap pėrpara rreth ndėrtimit tė klimės sė mirė me vendet tė rajonit, ndėrtimi i dialogut dhe miqėsisė ėshtė pjesė e standardeve”, ka theksuar Dugolli.

Nėnshkrimi i marrėveshjes nga folėsit u tha se ėshtė ēėshtje formale teknike dhe kjo pritet tė bėhet sė shpejti.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail