Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Fillojnė kėrkimet pėr pasuritė nėntokėsore tė Kosovės


Prishtinė, 19 mars 2004 - Pas njė vakuumi disavjeēar, mė nė fund kompanitė ndėrkombėtare kanė zbritur nė Kosovė pėr tė nisur kėrkimet pėr pasuritė nėntokėsore nė kėtė vend.
“Dy kompani tė mėdha amerikane dhe njė kanadeze pritet tė arrijnė shpejt nė Kosovė pėr tė filluar kėrkimet rreth pasurive nėntokėsore tė Kosovės dhe mundėsinė e investimit kėtu”, tha nė njė konferencė pėr shtyp Rainer Hengstman, drejtor i Komisionit tė Pavarur pėr Miniera dhe Minerale.

Ai pohoi se nuk mund tė bėnte publikė emrat e kompanive amerikane sepse janė konkurrente njėra me tjetrėn dhe, sipas tij, njėra kompani tashmė ėshtė regjistruar kėtu, ndėrsa tjetra do tė mbėrrijė javėn e ardhme. Kėto kompani do tė regjistrohen kėtu dhe sapo tė marrin lejen do tė nisin kėrkimet rreth pasurive nėntokėsore”, tha ai. Sipas Hengstman, edhe njė kompani tjetėr kanadeze ka shprehur tė njėjtin interes. Hengstman tha se kompanitė shikojnė mundėsinė e investimit pėr njė periudhė afatgjatė 30 deri 40 vjet, dhe, sipas tij, zgjidhja pėrfundimtare e statusit tė Kosovės e bėnė mė tė lehtė investimin dhe ėshtė njė pėrparėsi mė e madhe.

Sipas tij, nė Kosovė nuk janė studiuar aq sa duhet potencialet minerare duke shtuar se mund tė ketė pasur tė tilla kėrkime, por qė informatat kanė humbur apo janė klasifikuar nga armata ish-jugosllave si sekrete me rėndėsi tė veēantė ushtarake.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail